Kuchciński cieszy się większym zaufaniem Polaków niż Schetyna. Zaskakujące wyniki sondażu

Były marszałek Sejmu, który podał się do dymisji po głośnej aferze lotniczej, ciągle cieszy się większym zaufaniem społeczeństwa niż wszyscy liderzy opozycji, w tym Grzegorz Schetyna. Tak przynajmniej wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu.
Zobacz wideo

Według najnowszego sondażu Polacy najbardziej ufają Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu. Z badań IBRiS przeprowadzonych dla Onetu wynika także, że nawet po dymisji i aferze lotniczej, były marszałek Sejmu cieszy się wśród Polaków większym poparciem niż np. lider PO Grzegorz Schetyna.

Czytaj też: Sondaż ws. lotów Kuchcińskiego. Ponad połowa Polaków chce, by sprawą zajęła się prokuratura

Kuchciński z większym poparciem niż Schetyna

IBRiS pytanie o Marka Kuchcińskiego zadało w związku z lotniczą aferą byłego marszałka Sejmu. I jak pokazują wyniki sondażu, z wynikiem 21,1 proc. poparcia polityk ten cieszy się większym zaufaniem niż kolejno: Paweł Kukiz (19,6 proc.), Grzegorz Schetyna (17, 8 proc.), Włodzimierz Czarzasty (15, 4 proc.), Adrian Zandberg (14 proc.) i Janusz Korwin-Mikke (10,5 proc.).

Dla porządku dodajmy jednak, że były marszałek Sejmu ma także wysoki wskaźnik nieufności - jego słupek osiągnął wartość 52 procent. Warto też odnotować, że 59 proc. badanych uważa, że prokuratura powinna zająć się sprawą jego lotów, co wynika z ostatniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 

Ziobro lepszy niż Tusk

Kolejnym zaskoczeniem może być również przewaga Zbigniewa Ziobry nad Donaldem Tuskiem. Minister sprawiedliwości ma 32, 7 proc. poparcia, a Donald Tusk o dwa punkty procentowe mniej. Prezes IBRiS Marcin Duma komentuje dla Onetu "Część społeczeństwa jest zawiedziona tym, że Tusk nie wrócił 'na białym koniu uratować Polski'". To jego najsłabszy wynik od marca 2018 roku, kiedy to znowu jego nazwisko pojawiło się w sondażu.

Jednym z nielicznych polityków opozycji, który cieszy się wzrostem poparcia jest Robert Biedroń. Jego notowania skoczyły o 3,2 punkty procentowe, co obecnie daje mu 27,3 proc. poparcia i szóste miejsce w rankingu.

Sondaż zrealizowany został za pomocą ustandaryzowanych wywiadów telefonicznych wg kwestionariusza, wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów. Badania odbyły się w dniach 9-10 sierpnia 2019 roku.

Więcej o: