Zamiast "KW Lewica" jednak "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej"? Wszystko zależy od decyzji sądu

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem nie pójdą do wyborów jako "KW Lewica", tylko jako "KW SLD"? Wszystko zależy od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie.
Zobacz wideo

W skład "KW SLD" wchodzi Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem. Jeszcze w zeszłym tygodniu liderzy tych partii zapowiadali, że wystartują pod nazwą Komitet Wyborczy Lewica.

Zamiast "KW Lewica" jednak "KW SLD"?

Właśnie z tego powodu SLD w zeszłym tygodniu wprowadziło zmiany w statucie ugrupowania, zgodnie z którą słowo "Lewica" miało zostać oficjalnym skrótem partii. Zmianę tę zgłoszono do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych, by móc umożliwić rejestrację komitetu pod tą nazwą. Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego nazwa komitetu musi zawierać nazwę danego ugrupowania lub jej skrót.

W międzyczasie do sądu zgłosił się jednak przedstawiciel Polskiej Lewicy, który argumentował, że zaproponowany przez SLD skrót nie odróżnia się w dostatecznym stopniu od nazw partii, które już istnieją.

Dokumenty z KW Lewica trafiły do PKW w poniedziałek. Tego samego dnia Państwowa Komisja Wyborcza wezwała SLD do usunięcia wady w swoim zawiadomieniu, gdyż skrót nazwy ugrupowania wpisany w ewidencji partii wciąż brzmi "SLD". W środę Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadził poprawki w swoim zawiadomieniu, gdyż zgodnie z przepisami miał na to tylko trzy dni, więc nazwa komitetu brzmi obecnie KW SLD.

Jak podaje Interia, wszystkie trzy partie wchodzące w skład komitetu nadal chcą wystartować pod szyldem "KW Lewica". Czy tak się stanie, dowiemy się wtedy, gdy ostateczną decyzję ws. nowego skrótu podejmie warszawski sąd.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Więcej o: