Kukiz przez lata gardził subwencją, teraz zmienił zdanie. Pieniądze z budżetu i "dżentelmeńska umowa" z PSL

Pawłowi Kukizowi najwyraźniej zmieniły się poglądy na temat subwencji partyjnych - donosi "Rzeczpospolita". Polityk w ramach umowy z PSL i wspólnego startu w wyborach parlamentarnych otrzyma pieniądze z subwencji. Oficjalnego kontraktu jednak nie podpisano, a jak twierdzą politycy jest to "umowa dżentelmeńska".
Zobacz wideo

Paweł Kukiz, lider Kukiz'15, wystartuje z list PSL w ramach Koalicji Polskiej w wyborach parlamentarnych 2019. Nie wszystkim zwolennikom antysystemowca przypadło to do gustu, zwłaszcza że Kukiz wielokrotnie podkreślał swoją niechęć do partii politycznych (zaznaczał wielokrotnie, że Kukiz'15 jest formacją czy ugrupowaniem, ale nie partią), jak i krytykował subwencje partyjne.

Zaraz po wyborach w 2015 roku Paweł Kukiz pisał na Facebooku np.:

Kukiz'15. My nie chcemy waszych pieniędzy!!! Chcemy je dla was odzyskać.

Teraz jednak, jak opisuje "Rzeczpospolita", Paweł Kukiz najwidoczniej zmienił zdanie i będzie miał udział w subwencji, którą najpewniej otrzyma PSL po tegorocznych wyborach.

Ludzie Kukiza jednak z subwencją. "Dżentelmeńska umowa"

Dziennik wskazuje, że świadczył o tym już krótki komentarz Kukiza na Facebooku, w którym odpisywał jednej z internautek:

Jest umowa cywilno-prawna dotycząca subwencji i naszego w niej udziału.

Oficjalnie o takiej umowie w sprawie pieniędzy nie było mowy po ogłoszeniu współpracy Kukiz'15 z PSL. Zresztą za ten brak tematów finansowych chwalił Kukiza lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz:

Chwilę jestem już w polityce, a jeszcze dłużej się jej kulisom przyglądam. I muszę przyznać, że rzadko trafia się na faceta, z którym godziny spędza się na rozmowie o programie, a nie listach czy subwencji.

O umowie mówią także politycy obydwu formacji. Z ich relacji wynika, że nie została ona spisana, a zawarto ją w formie ustnej. Wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka mówi o "umowie dżentelmeńskiej" w zakresie finansowania. O tym, że umowa nie ma charakteru prawnego mówił z kolei Piotr Zgorzelski z PSL.

Umówiliśmy się, że jeśli uzyskamy poparcie społeczne, które przełoży się otrzymanie subwencji, będziemy przekazywać pieniądze z funduszu eksperckiego na działania proobywatelskie, zawarte w porozumieniu Kukiz'15 z PSL

- oznajmił dziennikowi Zgorzelski.

Więcej o: