Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie Państwowej Komisji Wyborczej do tej pory wpłynęło 12 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Siedem z nich to komitety wyborcze partii politycznych, cztery to komitety wyborcze wyborców i jeden koalicyjny komitet wyborczy.
PKW zarejestrowała następujące komitety: Komitet Wyborczy Zgoda, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW Odpowiedzialność, KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.
Kilka komitetów zostało wezwanych do usunięcia wad we wnioskach rejestracyjnych, Sytuacja ta dotyczy Komitetu Wyborczego Lewica, Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy, KWW Bezpartyjni Samorządowcy! i KW Narodowego Odrodzenia Polski. Decyzji nie podjęto jeszcze w sprawie KWW Bezpartyjni Polacy i KW Jedność Narodu. Komitety mają trzy dni na poprawienie swoich wniosków. Ogólnie aż do 26 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia dotyczące utworzenia komitetu w najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października.
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w przypadku KW Lewica problemem jest ogłoszona nazwa komitetu, która nie zawiera nazwy partii ani skrótu - A to oznacza, że na dziś lewica takiego komitetu zarejestrować zwyczajnie nie może. "Jeśli do 26 sierpnia sprawa się nie wyklaruje, lewica ma dwie opcje: albo zarejestruje partyjny komitet wyborczy, ale ze skrótem 'SLD' lub pełną nazwą 'Sojusz Lewicy Demokratycznej', albo założy koalicyjny komitet wyborczy, gdzie jest dużo większa swoboda przy nazewnictwie komitetu" - czytamy.