Wybory parlamentarne 2019. PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych. KW Lewica ma problem

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o utworzeniu sześciu komitetów wyborczych, które przystąpią do jesiennych wyborów parlamentarnych. Zgody na wpis do rejestru nie otrzymał m.in. Komitet Wyborczy Lewica.
Zobacz wideo

Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie Państwowej Komisji Wyborczej do tej pory wpłynęło 12 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Siedem z nich to komitety wyborcze partii politycznych, cztery to komitety wyborcze wyborców i jeden koalicyjny komitet wyborczy.

PKW zarejestrowała sześć komitetów. KW Lewica ma trzy dni na poprawę wad wniosku

PKW zarejestrowała następujące komitety: Komitet Wyborczy Zgoda, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW Odpowiedzialność, KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Kilka komitetów zostało wezwanych do usunięcia wad we wnioskach rejestracyjnych, Sytuacja ta dotyczy Komitetu Wyborczego Lewica, Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy, KWW Bezpartyjni Samorządowcy! i KW Narodowego Odrodzenia Polski. Decyzji nie podjęto jeszcze w sprawie KWW Bezpartyjni Polacy i KW Jedność Narodu. Komitety mają trzy dni na poprawienie swoich wniosków. Ogólnie aż do 26 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia dotyczące utworzenia komitetu w najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w przypadku KW Lewica problemem jest ogłoszona nazwa komitetu, która nie zawiera nazwy partii ani skrótu - A to oznacza, że na dziś lewica takiego komitetu zarejestrować zwyczajnie nie może. "Jeśli do 26 sierpnia sprawa się nie wyklaruje, lewica ma dwie opcje: albo zarejestruje partyjny komitet wyborczy, ale ze skrótem 'SLD' lub pełną nazwą 'Sojusz Lewicy Demokratycznej', albo założy koalicyjny komitet wyborczy, gdzie jest dużo większa swoboda przy nazewnictwie komitetu" - czytamy.

Więcej o:
Komentarze (193)
Wybory parlamentarne 2019. PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych. KW Lewica ma problem
Zaloguj się
 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 124 razy 94

  Zamiast się martwić, że lewica zdobędsie głosy prościej nie dopuścić jej do startu. Geniusze.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 80 razy 64

  Trochę to śmierdzi. A może nawet mocno. Śmierdzi.
  Chyba jednak chodzi o wysokość progu wyborczego, a nie nazwę partii.

 • botwinnik

  Oceniono 71 razy 53

  SLD kilka dni przed zarejestrowaniem komitetu wyborczego zmieniło statut partii, wpisując jako nazwę: Lewica. Teraz PKW przydało sobie uprawnienie Wielkiego Językoznawcy, decydując co spełnia kryteria skrótu, a co nie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 45 razy 41

  Wszyscy głosują na PIS, ale PIS, to partia, choć występuje w wyborach jako komitet wyborczy PIS, składający się ze zlepków, niczym końskie pączki.

 • koenzymq10

  Oceniono 44 razy 36

  PKW coraz bliżej standardów radziec...pardon...rosyjskich... W następnych wyborach nioe zarejestrują innych komitetów niż KW PiS...bo "własnie spadł deszcz"

 • felicjan.dulski

  Oceniono 37 razy 33

  Putin podobnie odmawia rejestracji kandydatom niezależnym.

 • mjs05

  Oceniono 28 razy 24

  Trochę jakby szykana ze strony PKW. Jeśli sąd rejestrowy zgodził się na zmianę statutu, zgodnie którą skrótem od "Sojusz Lewicy Demokratycznej" jest "Lewica", to PKW nie powinna tego kwestionować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX