Nowy sondaż "Rzeczpospolitej": "Kuchciński Travel" nie zaszkodzi notowaniom PiS

Jak wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej", pomimo dużego zainteresowania opinii publicznej sprawą lotów rządowymi samolotami byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, nie wpłynie ona na poparcie dla PiS.
Zobacz wideo

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził na zlecenie "Rzeczpospolitej" sondaż dotyczący wpływu afery związanej z lotami Marka Kuchcińskiego na opinię publiczną. Wynika z nich, że nie zakończona dymisją marszałka historia nie odbije się negatywnie na notowaniach partii rządzącej.

Ponad 60 proc. śledziło sprawę lotów Kuchcińskiego

Sondaż pokazał, że zainteresowanie sprawą lotów Marka Kuchcińskiego było bardzo duże. Aż 29 proc. ankietowanych przyznało, że śledziło temat "na bieżąco i z zainteresowaniem". Nieco więcej, bo 35 proc., śledziło "tylko niektóre wątki tej sprawy". 32 proc. respondentów "słyszało o tym, ale zupełnie się tym nie interesowało" i zaledwie 2 proc. nie słyszało o sprawie.

Większość osób biorących udział w badaniu uważa, że "po sprawie z lotami Marka Kuchcińskiego, należałoby sprawdzić wykorzystanie rządowych samolotów" przez innych polityków. Najwięcej, bo 75 proc. chciałoby takiej kontroli wśród ministrów, najmniej - wobec prezydenta (65 proc.). Zaledwie 12 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.

Sprawa lotów Kuchcińskiego nie wpłynie na poparcie dla PiS

Pomimo dużego zainteresowania opinii publicznej sprawą lotów marszałka Sejmu, z sondażu wynika, że nie wpłynie ona na wynik PiS. Tak uważa aż 72 proc. respondentów, z czego 20 proc. jest tego pewna, a 52 proc. uważa, że "raczej" nie przyniesie ona negatywnych skutków dla partii rządzącej. 

Zaledwie 18 proc. osób sądzi, że afera ta wpłynie na notowania PiS. "Zdecydowanie zaszkodzi" odpowiedziało jednak tylko 3 proc. ankietowanych.

10 proc. nie opowiedziało się po żadnej ze stron.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI w dniach 9-10 sierpnia na grupie 1100 respondentów.

Więcej o: