Poseł PiS chce usunięcia określeń "przed naszą erą" i "naszej ery". Z podręczników i muzeów

Poseł PiS Zbigniew Dolata wnioskuje, by określenia "przed naszą erą" i "naszej ery", które nazywa reliktami komunizmu, zniknęły z przestrzeni publicznej. Chce, by w podręcznikach szkolnych i na wystawach muzealnych zostały zastąpione terminami "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini". Zwrócił się z prośbą w tej sprawie do ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.
Zobacz wideo

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z dwiema interpelacjami, w których przekonuje, że konieczne jest usunięcie z przestrzeni publicznej określeń, które jego zdaniem przywołują czasy komunizmu. Chodzi o terminy "przed naszą erą" i "naszej ery", które można znaleźć między innymi w podręcznikach do historii, publikacjach, a także opisach wystaw muzealnych. W swoim piśmie zauważa, że choć od upadku komunizmu w Polsce minęło już trzydzieści lat, to dopiero za rządów Prawa i Sprawiedliwości nastąpiło "przyspieszenie procesu dekomunizacji" - teraz zmiana mogłaby zostać przeprowadzona. 

"W ostatnich latach z przestrzeni publicznej, mimo oporu części samorządów, znikają ostatnie nazwy ulic i pomniki - relikty i symbole komunizmu" - zauważa poseł, dodając, że dekomunizacja nie objęła terminologii dotyczącej popularnych określeń stosowanych na określenie dat przed i po rozpoczęciu ery chrześcijańskiej. 

Poseł PiS chce usunięcia terminów "przed naszą erą i "naszej ery".  

Dolata wskazuje, że określenia "przed naszą erą" (p.n.e.) i "naszej ery" (n.e.) powinny jak najszybciej zniknąć z przestrzeni publicznej, a szczególnie z opisów zbiorów, publikacji i opracowań
towarzyszących muzealnym wystawom a także z programów nauczania, podręczników szkolnych i "innych materiałów dydaktycznych". "Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski" - przekonuje, dodając, że władze komunistyczne pozbyły się określeń, które dziś powinno się przywrócić. Chodzi o terminy "przed Chrystusem" i "po
Chrystusie" lub "Anno Domini", które poseł proponuje jako zamienniki dla obowiązujących dziś terminów. 

Komuniści bowiem wprowadzając nową nomenklaturę nie wyznaczyli innego roku pierwszego niż narodzenie Jezusa Chrystusa. Warto podkreślić również, że stosowanie terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" jest oczywistością w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej, czy w Australii

- podkreśla Dolata, dodając, że zmianę wprowadzono też w Czechach, na Słowacji i Węgrzech - krajach które były "silniej zsowietyzowane niż Polska".

Poseł PiS w swoich interpelacjach przekonuje, że wprowadzenie zmiany byłoby przejawem wyrazu szacunku do tradycji oraz tożsamości kulturowej i zmianą "przywracającą normalność w tej kwestii". 

Czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii ("przed Chrystusem", "po Chrystusie" lub „Anno Domini”)?

- pyta poseł ministrów Piotra Glińskiego i Dariusza Piontkowskiego. Jego interpelacje nie doczekały się jeszcze odpowiedzi.

Więcej o: