Sondaż: PiS z samodzielną większością. PSL i Kukiz'15 ponad progiem wyborczym

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 41,2 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W Sejmie znalazłyby się również Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska), Lewica (SLD, Razem i Wiosna), a także Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15).

Odejście marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i fakty, które wyszły na jaw w związku z jego podróżami rządowymi samolotami, nie zaszkodziły Prawu i Sprawiedliwości. Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, PiS zdobyłby w nich 41,2 proc. poparcia i samodzielną większość (243 mandaty). Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała niewielki spadek (ok. 1-2 punkty procentowe) w porównaniu do poprzednich badań.

Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i samorządowcy) - 27 proc. (151 mandatów) W Sejmie znalazłby się również blok Lewica (11,6 proc. - 45 mandatów).

Ponad progiem - z wynikiem 6,5 proc. - w Sejmie znaleźliby się również posłowie Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15 - 20 mandatów). O rozpoczęciu współpracy liderzy obu grupowań - Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz poinformowali przed kilkoma dniami. Politycy nie kryli, że są między nimi spore różnice.

Zobacz wideo

Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Sondaż IBRiS dla "Rz" przeprowadzono w dniach 9-10 sierpnia na próbie 1100 osób.

Wybory parlamentarne 2019 r.

W piątek oficjalnie rozpoczęła kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy, który zarządził, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Wcześniej zaproponowany przez prezydenta termin pozytywnie zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Datę wyborów Andrzej Duda ogłosił we wtorek. Jej wybór - jak tłumaczył - wynika z tego, że chciałby jak najkrótszej kampanii wyborczej. Wyraził przekonanie, że propozycja jest zgodna ze społecznymi oczekiwaniami ograniczenia eskalacji konfliktów politycznych i zahamowania wzrostu temperatury sporu politycznego.

Więcej o:
Komentarze (752)
Sondaż dla "Rzeczpospolitej": PiS z samodzielną większością
Zaloguj się
 • Armin Wittner

  Oceniono 104 razy 62

  Scoorvienie "bohaterskiego narodu, broniącego wartości i krzyża" jest całkowite. Jak kurtyzana w domu uciech: "możemy kochanieńki zrobić na co będziesz miał ochotę, tylko zapłać swojej Lolitce"

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 64 razy 46

  Wniosek z tego taki, że powinni więcej kraść, więcej bluzgać, mieszać Polaków z goownem, lać jadu, więcej judzić... A dobiją do Bronkowego 70% poparcia...
  A tak na marginesie to co się w tym kraju w ciągu 4 lat stało, że zmienił się w taką wiochę???

 • chi-neng

  Oceniono 79 razy 45

  Wiecej Kuchcinsko-Karczewsko- Szydlo- Elbaonowskich i innych, Rydzo-Jedraszewsko-Godek-Sobeckich i nadrobia do 100% przed wyborami...

 • wagabunda

  Oceniono 62 razy 40

  A ja już się niczemu nie dziwię, a nawet już się nie wkurzam. Bo i niby po co? Dotarło do mnie wreszcie, że ciemny toruński wsiowo-małomiasteczkowy lud po prostu właśnie w takiej Polsce chce mieszkać. On właśnie taki kraj chce mieć, i tyle. Pasuje mu zaściankowość, brak ucywilizowania, klerykalizm, więc żadna afera z udziałem PiS-u nie jest w stanie tym ludziom dać do myślenia. Mało tego, odnosi się wrażenie, że każde kolejne kłopoty PiS-u są nawet dla tych ludzi mobilizujące, bo się po prostu boją tego, aby ta partia utraciła władzę na rzecz kogokolwiek innego, który by ten kraj chciał jeszcze bardziej europeizować. PiS-owcy są więc dla "toruniaków" OK, są swojakami, bo przecież oni sami też są tego samego formatu - zacofani, przykościelni, nietolerancyjni i mało lotni. Ten wiejski elektorat więc się po prostu zmian boi, bo ta światowość znacznie przerasta ich umysłowy poziom.
  Toteż mamy teraz właśnie to, co mamy; PiS zawłaszczył sobie państwo totalnie, przy okazji rzucając "toruniakom" jakieś ochłapy, które i tak im wystarczą do poczucia, że są wreszcie u siebie. Nie chcieli być w Polsce, która zbyt szybko na ich percepcyjne możliwości się rozwijała i cywilizowała, lecz są teraz w Polsce swojskiej, przaśnej, zaściankowej, czyli w POLSCE ICH!
  Przykre to, ale to teraz my jesteśmy u nich gośćmi i jeszcze długo tego nie zmienimy, jeśli tego samego nie uświadomią sobie wreszcie ci ludzie, którzy uporczywie na wybory nie chodzą w ogóle.

 • luki.wawa

  Oceniono 43 razy 33

  Co tu dużo mówić. Mamy taki naród jaki mamy. Abstrahując od poglądów politycznych które w normalnych krajach zawsze się różnią. My mamy naród w którym większa połowa ma głęboką gdzieś co się dzieje w kraju. A druga połowa, połowy najlepiej podeptała by konstytucje, flagę i co tam jeszcze - aby tylko zniszczyć drugą część społeczeństwa. Ja tego nie rozumiem. Szczucie, nienawiść, jadł stał się naszym znakiem narodowym.

 • hakatumbatsumani

  Oceniono 42 razy 28

  Na dniach TSUE ogłosi wyrok w sprawie pisiego niszczenia sądownictwa. Dostaną chamy potężny cios, a po nim kolejne.

 • chi-neng

  Oceniono 54 razy 22

  Srebrzyste wieze sitwy Kaczystych i lasy pomnikow niemoty z tej samej sitwy....coraz blizej!

 • marc.pl

  Oceniono 26 razy 20

  Większość Polaków prawie 70% czerpie informacje o życiu politycznym i gospodarczym kraju z TVP a tam rządy PiS to ciągła niekończąca się baśń z krainy tysiąca i jednej nocy. O niepowodzeniach rządu i pisowskich aferach w TVP zupełnie nic się nie mówi, opozycji nie dopuszcza do mikrofonów, jedynie przedstawia ją jako czyste zło wcielone. Niestety ale ludzie łapią pisowską propagandę bezkrytycznie co właśnie sondaże pokazują.

 • t_uptus

  Oceniono 28 razy 20

  No nie zaszkodziły PiSowi bo ich elektorat też chce się wzbogacić kosztem innych. Te wszystkie 500+ etc dostają kosztem osób samotnych. owdowiałych, rencistów, emerytów, i do niedawna jeszcze tych z jednym dzieckiem. Gdyby nie opozycja to wciąż byliby gorszym sortem.
  Suweren ma prawa, a reszta tylko obowiązki. Śmieszna żałosna kacza ideologia oparta na kulturze kościelnej molesty i naziolskiego heil

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX