Zakaz lotów dla rodzin uderzy w pierwszą damę? "Rz": PiS skazał Agatę Dudę na upokorzenie"

Całkowity zakaz przelotów dla rodzin VIP-ów może uderzyć w pierwszą damę i sprawić, że nie będzie mogła latać np. do prezydenckich rezydencji. "PiS zapomniał o żonie prezydenta Dudy, skazując ją na upokorzenie, na które żona głowy państwa nie zasługuje" - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

W związku z aferą lotniczą z udziałem Marka Kuchcińskiego szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w dniu dymisji marszałka przedstawił proponowane zmiany w przepisach dotyczących przelotów rządowymi samolotami.  

Postulowane zmiany w przepisach dotyczących rządowych przelotów to w pierwszej kolejności wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD, który prowadzić ma kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W kilka dni po każdym rządowym locie mają być dostępne wszystkie dane na jego temat (data, miejsce docelowe oraz liczba pasażerów towarzyszących osobie ze statusem HEAD). 

Nowe zasady to również całkowity zakaz przelotów dla rodziny poza przypadkami udziału w oficjalnych delegacjach. Zakaz ma dotyczyć także parlamentarzystów, którzy czasem towarzyszą VIP-om. Nie zostanie w wprowadzona żadna odpłatność, postuluje się tu jednoznaczny zakaz (znów - z wyjątkiem uczestnictwa w oficjalnej delegacji).

Agata Duda "skazana na upokorzenie"

Jak zauważa "Rzeczpospolita", PiS w swoich planach zapomniało o pierwszej damie. "PiS, chcąc być teraz bardziej papieski od papieża, zamknąć usta opozycji i zadowolić swój elektorat, zapomniał, że wśród czterech najważniejszych osób w państwie jest także prezydent RP, którego małżonka pełni razem z nim funkcję reprezentacyjną głowy państwa" - czytamy.

I o ile oficjalne delegacje nie stanowiłyby problemu, o tyle np. wyjazd do jednego z prezydenckich ośrodków - w Juracie czy Wiśle - byłby zakazany. Należy jednak zaznaczyć, że Dworczyk na konferencji zapowiedział że "ze względu na charakter sprawowanych funkcji, niektóre przepisy dotyczące pana prezydenta i jego małżonki będą nieco inne".

Dziennik "Rz" ocenia, że PiS skazało Agatę Kornhauser-Dudę "na upokorzenie, na które żona głowy państwa nie zasługuje". Dziennikarka nakreśliła możliwy scenariusz, jeśli pomysł przedstawiony przez rząd się utrzyma. "Wyobrażam więc sobie, że pani Kornhauser-Duda dojedzie do wypoczywającego męża limuzyną Służby Ochrony Państwa na Hel, a może tanimi liniami lotniczymi. PiS pokaże jak bardzo podwyższył standardy, obniżając je" - podsumowała. 

Pierwsza dama bez pensji i składek ZUS

Pierwszej damie, żonie prezydenta Polski, mimo tego, że ma ona pewne obowiązki, państwo nie tylko nie wypłaca jej wynagrodzenia, ale też nie opłaca składek ZUS. Temat pensji dla pierwszej damy powraca co jakiś czas - podnosiło go w przeszłości m.in. Prawo i Sprawiedliwość.

Na początku roku stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych złożyło petycję do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie pensji pierwszej damie. Pismo trafiło następnie do Komisji ds. Petycji w Sejmie, a ta zdecydowała, że tą inicjatywą powinien zająć się parlament.

- Moja żona nie oczekuje pensji, może sprawować funkcję honorowo, w pełni pro publico bono - komentował wówczas Andrzej Duda i dodał, że ewentualna pensja nie powinna być wygórowana.- Apeluję o to do parlamentarzystów, gdyby rozpatrywali projekty w tej kwestii, żeby wykazywali się umiarkowaniem - powiedział. 

Więcej o:
Komentarze (267)
Zakaz lotów dla rodzin uderzy w pierwszą damę? "Rz": PiS skazał Agatę Dudę na upokorzenie"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 84 razy 70

  Zawsze może się Andżelika rozwieść z Adrianem :-)
  Adrian jako maż to największe upokorzenie jakie mogło ją spotkać :-)

 • maciek76

  Oceniono 55 razy 49

  Pasmo upokorzeń zaczęło się dla tej pani jak poznała Andrzeja Dudę - ma to wypisane na smutnej i umartwionej twarzy. Na dokładkę zabroniono jej pracować - mogła wychodzić z domu, mieć własne pieniądze i odkładać na emeryturę. A tak jest teraz całkowitym zakładnikiem Dudusia.

 • xsawer

  Oceniono 41 razy 37

  Czego się nie tkną obrócą w gó.... Ten typ już tak ma.
  A może to wcale nie jest przeoczenie tylko ustawienie Adriana do pionu?

 • piotraa81

  Oceniono 35 razy 33

  "na upokorzenie, na które żona głowy państwa nie zasługuje" - tylko że my mamy du*ę państwa a nie glowe...

 • antoszek22

  Oceniono 30 razy 28

  DECYZJA Nr 146/MON
  MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
  z dnia 24 października 2018 r.
  w sprawie „Instrukcji organizacji lotów z najważniejszymi osobami w państwie
  w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”
  3. Decyzja wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
  Minister Obrony Narodowej: M. Błaszczak

  W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych potrzebą niesienia pomocy humanitarnej, żywotnymi interesami lub zobowiązaniami międzynarodowymi Rzeczypospolitej Polskiej, z wojskowego specjalnego transportu lotniczego mogą korzystać w ramach przyznanych limitów dysponowania wojskowym specjalnym transportem lotniczym również osoby inne niż wymienione w ust. 12 i ust. 13. W takim przypadku Minister Obrony Narodowej uzgadnia z dysponentami limitu nalotu, w ramach którego dysponenta limitu będzie wykonywany lot.

  przeciez tu wszystko jest .
  Tylko głupio jest się przyznać ze Kuchciński i Błaszczak łamali prawo

 • topiramax

  Oceniono 39 razy 27

  Czegoś tu nie rozumiem. Lot rejsowym samolotem razem z suwerenem czy jazda limuzyną po polskch drogach razem z innymi współplemieńcami to UPOKORZENIE? Co to płotem się odgradzamy i kotarką od ludzi? Status VIP wywołuje Agorafobie?

 • jurek4491

  Oceniono 33 razy 27

  Tak PiS-owi pali się koło dupencji że zagalopowali się - PATOLOGIA do sześcianu , tej żenady nie zmyją z siebie tak szybko .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX