Najnowszy sondaż partyjny. Badanie przeprowadzono już po aferze "Kuchciński Travel"

Afera samolotowa nie wpływa na zaufanie Polaków do Prawa i Sprawiedliwości - taki wniosek można wysnuć z najnowszego sondażu wykonanego dla "Super Expressu". Pomimo ostatnich "turbulencji", partia nadal cieszy się ponad 40-procentowym poparciem.

Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu". Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zakończyłby je z wynikiem 43 proc. Koalicja Obywatelska otrzymałaby 28 proc. poparcia, Lewica - 12 proc., a Kukiz '15 i PSL-Koalicja Polska po 5 proc.

Poparcie PiS nie spadło po aferze z Kuchcińskim w roli głównej

Wynik partii Jarosława Kaczyńskiego nieznacznie różni się w tym zestawieniu od wyniku z sondażu sprzed miesiąca. Jest gorszy o dwa punkty procentowe. Można więc wysnuć wniosek, że afera samolotowa Marka Kuchcińskiego nie przyczyniła się do spadku poparcia PiS wśród Polaków.

Kilkanaście dni temu media ujawniły, że ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński nadużywał samolotów rządowych i m.in. podróżował nimi z rodziną. Jako pierwsze informacje na ten temat podało Radio ZET 25 lipca. W ciągu następnych dwóch tygodniu zarówno polityk, jak i służby informacyjne Sejmu zostały kilkakrotnie przyłapane na kłamstwie, kiedy próbowano oczyścić wizerunek marszałka. Przez długi czas nie odnosił się on oficjalnie do sprawy, ale w ramach zadośćuczynienia wpłacił 15 tys. złotych na "Caritas" i fundację Ewy Błaszczyk.

Zobacz wideo

W poniedziałek 5 sierpnia Marek Kuchciński przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" doniesieniami o jego lotach, a także ogłosił, że wpłaci dodatkowe 28 tys. złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych za lot, który wykonała małżonka polityka. W środę ostatecznie poinformował, że w czwartek poda się do dymisji, choć - jak zaznaczył - nie złamał prawa. 

Na nową marszałek Sejmu wybrano Elżbietę Witek.

Sondaż został zrealizowany w dniach 6-7 sierpnia 2019 roku przez Instytut Badań Pollster na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Więcej o: