Mariusz Kamiński nowym szefem MSWiA. Zastąpi Elżbietę Witek

Po wyborze Elżbiety Witek nową marszałek Sejmu, Mateusz Morawiecki zdecydował, że nowym szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie Mariusz Kamiński. Kamiński będzie łączył tę funkcję ze stanowiskiem ministra-koordynatora do spraw służb specjalnych.

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki kierowania Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Kamińskiemu. Jak poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller, szef rządu zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Mariusza Kamińskiego na to stanowisko.

Jednocześnie podkreślił, że Mariusz Kamiński będzie nadal pełnił funkcję ministra-koordynatora do spraw służb specjalnych i będzie łączył oba stanowiska.

Oficjalnie mianowanie Kamińskiego na szefa MSWiA w przyszłym tygodniu

W rozmowie z IAR Piotr Mueller zapowiedział, że powołanie Mariusza Kamińskiego oficjalnie nastąpi w przyszłym tygodniu, a konkretny termin wyznaczy Andrzej Duda.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda na wniosek Mateusza Morawieckiego odwołał dotychczasową szefową MSWiA Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów. Następnie została ona wybrana na stanowisko Marszałka Sejmu w miejsce Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji.

Zobacz wideo

Kamiński był zamieszany w aferę gruntową

Mariusz Kamiński razem z trojgiem członków kierownictwa CBA został skazany za przekroczenie uprawnień oraz nielegalne działania operacyjne związane z tzw. "afera gruntową" z 2007 roku. W marcu 2015 roku sąd pierwszej instancji skazał polityka na 3 lata więzienia. Prezydent zastosował wobec niego (a także trzech pozostałych osób) prawo łaski, zanim sprawa trafiła do sądu drugiej instancji.

Więcej o: