Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Przed głosowaniem ognista debata i wytykanie błędów

Nowym marszałkiem Sejmu została kandydatka PiS Elżbieta Witek. Zanim nastąpiło głosowanie, odbyła się debata, podczas której posłowie mieli przedstawić swoje kandydatki. Wystąpienia szybko zamieniły się we wzajemne wytykanie błędów.
Zobacz wideo

Marek Kuchciński złożył dymisję ze stanowiska marszałka Sejmu po wybuchu afery związanej z jego lotami samolotami rządowymi. Wyszło na jaw, że marszałek zabierał na rządowe pokłady członków swojej rodziny i innych posłów PiS.

Nowym Marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek, która otrzymała 245 głosów i zostawiła w tyle inne kandydatki. Na posłankę Kidawę-Błońską głosowało 135 posłów, a na posłankę Pasławską tylko 29.

Zaraz po wyborze do marszałek Elżbiety Witek podszedł Jarosław Kaczyński z bukietem kwiatów. Wśród gratulujących nowego stanowiska był również były marszałek Marek Kuchciński. 

Elżbieta Witek wybrana na marszałka SejmuElżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu Fot. Sejm

Nowy marszałek Sejmu - kandydatka PiS Elżbieta Witek

W piątek o godzinie 15.30 posłowie zebrali się, aby wybrać nowego marszałka Sejmu. Każda z partii mogła zaproponować swojego kandydata na to stanowisko. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, aby Marka Kuchcińskiego zastąpiła obecna minister MSWiA Elżbieta Witek, Platforma Obywatelska - obecną wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Trzecią kandydatką na nowego marszałka jest Urszula Pasławska zgłoszona przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Zanim rozpoczęło się głosowanie, każda z kandydatek została przedstawiona w pięciominutowych wystąpieniach. 

Lidia Burzyńska przedstawiła dokładną biografię Elżbiety Witek. - Bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne świadczą o tym, że Elżbieta Witek jest dobrym kandydatem na marszałka Sejmu - powiedziała zwięźle posłanka Burzyńska. 

Lider PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, przedstawiając kandydaturę Urszuli Pasławskiej, mówił o tym, że Polsce potrzebny jest marszałek Sejmu, który "będzie budował mosty, nie ściany" i słuchał posłów bez względu na to, z jakiej partii pochodzi. 

Żegnamy Marka Kuchcińskiego bez żalu i nie dziękujemy, bo już dawno powinien wylecieć, i to nie samolotem, ale z tej funkcji. (...) Polska nie jest skazana na pohukiwania PO i PiS

- powiedział z mównicy Kosiniak-Kamysz. Gdy wicemarszałek Ryszard Terlecki upomniał go, dodał, że właśnie takiego marszałka nie potrzebuje polski Sejm. 

Kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przedstawił poseł Sławomir Nitras, który w płomiennym piętnastominutowym przemówieniu wyliczył wszystkie błędy poprzedniego marszałka Sejmu i zarzucił mu, że był na usługach prezesa PiS. Wicemarszałek Terlecki dwukrotnie wyłączył posłowie Nitrasowi mikrofon, co wywołało protesty. Czytaj więcej>>>

Joanna Scheuring-Wielgus ma trzy zadania dla nowej marszałek Sejmu

Na mównicę weszła również Joanna Scheuring-Wielgus, która oświadczyła, że zdaje sobie sprawę z tego, że głosowanie to jedynie formalność. - Mam trzy zadania dla nowej marszałek pani Elżbiety Witek - powiedziała posłanka. Scheuring-Wielgus zażądała, aby nowa marszałkini zdymisjonowała szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską oraz szefa Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółkę, zlikwidowała czarną listę osób, które do 2020 roku mają zakaz wstępu do Sejmu oraz zlikwidowała plastik w Sejmie.  

Więcej o: