Nowe szczegóły ws. ustaleń Kukiza i Kosiniaka-Kamysza. Kukiz'15 ma dostać nawet 11 "jedynek"

Polska Agencja Prasowa dotarła do szczegółowych ustaleń między Kukiz'15 i PSL w sprawie wspólnego startu w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie Pawła Kukiza ma otrzymać od 10 do 11 pierwszych miejsc na listach.

Kukiz'15 i PSL podpisały porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Składa się ono z trzech pakietów: obywatelskiego, gospodarczego i antykorupcyjnego. Przewidują one między innymi zmianę ordynacji do Sejmu na mieszaną, wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet czy możliwości odwołania posła w trakcie kadencji

- To nie jest łatwa droga, nie idziemy drogą na skróty - przyznał w czwartek podczas wspólnej konferencji lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Mówił także o różnicach między ugrupowaniami, które dotychczas były bardzo widoczne.

Zobacz wideo

Obie formacje wystartują jako jeden komitet wyborczy PSL-Koalicja Polska. Na razie nie wiadomo, ilu posłów Kukiz'15 znajdzie się na jego listach. Decyzja w sprawie list ma zostać ogłoszona po 17 sierpnia.

PAP: Kukiz'15 nawet z 11 "jedynkami"

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa, politycy Kukiz'15 mogą liczyć na 10-11 "jedynek" na listach wyborczych (na 41 okręgów). Paweł Kukiz ma kandydować z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, liderem listy w Rzeszowie ma być wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, a w Krakowie - wiceprzewodnicząca klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. We Wrocławiu z ramienia Unii Europejskich Demokratów na "jedynce" Koalicji Polskiej ma znaleźć się Jacek Protasiewicz.

Obecnie klub poselski Kukiz'15 ma 21 posłów, a klub PSL-Koalicja Polska - 22 posłów. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. ugrupowanie Pawła Kukiza wprowadziło do Sejmu 42 parlamentarzystów, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 16.

Więcej o: