Sejm szykuje uchwałę o potępieniu "aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Zgłosił ją Kukiz'15

Zaniepokojeni posłowie partii Kukiz'15 złożyli projekt uchwały wzywający Sejm do potępienia "pogardy antykatolickiej". "W naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów" - piszą w uzasadnieniu.
Zobacz wideo

Sejm przyjmie uchwałę "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Projekt złożył Paweł Kukiz i posłowie z jego partii, choć wcześniej to posłanka PiS Anna Sobecka wzywała Zbigniewa Ziobrę, by stosować wobec księży ochronę podobną do tej, jaką otrzymują policjanci. Sobecka była natomiast sprawozdawcą Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zarekomendowała uchwałę do uchwalenia w dniu 31 lipca.

Czytaj też: Sobecka chce zmiany kodeksu karnego i specjalnej ochrony księży. "Kapłani celami bestialskich ataków"


Treść uchwały jest krótka:

Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej.

Uzasadnienie mówi już trochę więcej. "Katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata. Mimo to nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej" - piszą zaniepokojeni posłowie zgrupowania Kukiz'15.

Przytaczają także przykłady takich zachowań, które stanowią uzasadnienie ich postulatu: "Również w naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów nienawiści antykatolickiej (próba zamordowania księdza Ireneusza Bakalarczyka) i pogardy antykatolickiej (profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego)".

Podsumowanie ma zaskakująco uniwersalny wydźwięk. "Wszystko to świadczy o potrzebie jednoznacznego nazwania i potępienia wszystkich tych przejawów wrogości wobec ludzi i wspólnot, które mają prawo do pokoju społecznego, poszanowania swej godności i bezpieczeństwa" - konkludują m.in. Paweł Kukiz, Piotr Apel, Barbara Chrobak, Jarosław Sachajko czy Józef Brynkus.

Komisja Kultury i Środków Przekazu projekt rozpatrzyła i już po pierwszym czytaniu wniosła w swoim sprawozdaniu, by Sejm przyjął uchwałę. 

Czytaj też: PSL i Kukiz'15 idą razem do wyborów. Kosiniak-Kamysz do Kukiza: Mam do ciebie wielki szacunek

Więcej o:
Komentarze (335)
Sejm szykuje uchwałę o potępieniu "wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Zgłosił ją Paweł Kukiz ze swoją partią
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 71 razy 61

  NIe da się zakazać pogardy. Możesz zakazać jej okazywania i jesli kary będą wystarczajaco drakońskie - to może nawet działać. Ludzie pod przymusem będą musieli udawać że szanują ciebie czy czarnosukienkowych, ale gardzić będą jeszcze bardziej

 • ar.co

  Oceniono 68 razy 54

  Konkurs na jak najgłębsze wejście w du*ę Kpinomira trwa. Kto następny po Pawełku nasmarował się wazeliną?

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 54 razy 44

  W ZSRR było podobnie: też zawsze religia panująca (komunizm) była atakowana przez odmieńców i zboczeńców (duchowni, klasa średnia, dysydenci) i wymagała ochrony. Pan Paweł naprawdę powinien był poprzestać na śpiewaniu.

 • kotmiki

  Oceniono 52 razy 40

  Polski katolicyzm to kpina z nauki Jezusa Chrystusa ;oni by go jeszcze szybciej ukrzyżowali niż wówczas Włosi

 • nietyp

  Oceniono 41 razy 35

  Ciekawe, jak można pogodzić taką inicjatywę z otrzymywaniem tantiemów za utwór "ZCHN zbliża się"?

 • hipo krater

  Oceniono 36 razy 30

  Kuku na Muniu. Nikt nie walczy z katolikami. To katolicy są agresywni , jak talibowie, i chcą narzucać swoje przekonania innym. Zostawcie ludzi w spokoju i dajcie im żyć, a nikt was nawet nie skrtykuje. Wasza nachalność i ponizanie innych ludzi, nie katolików, prowokuje do złości i chęci odwet. Ale to wy jesteście źródłem agresji, bo nikt nie zgodzi się by znieealany czyimś sposobem patrzenia na świat.

 • kinskyart

  Oceniono 39 razy 29

  błazen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX