Sejm szykuje uchwałę o potępieniu "aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Zgłosił ją Kukiz'15

Zaniepokojeni posłowie partii Kukiz'15 złożyli projekt uchwały wzywający Sejm do potępienia "pogardy antykatolickiej". "W naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów" - piszą w uzasadnieniu.
Zobacz wideo

Sejm przyjmie uchwałę "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Projekt złożył Paweł Kukiz i posłowie z jego partii, choć wcześniej to posłanka PiS Anna Sobecka wzywała Zbigniewa Ziobrę, by stosować wobec księży ochronę podobną do tej, jaką otrzymują policjanci. Sobecka była natomiast sprawozdawcą Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zarekomendowała uchwałę do uchwalenia w dniu 31 lipca.

Czytaj też: Sobecka chce zmiany kodeksu karnego i specjalnej ochrony księży. "Kapłani celami bestialskich ataków"


Treść uchwały jest krótka:

Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej.

Uzasadnienie mówi już trochę więcej. "Katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata. Mimo to nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej" - piszą zaniepokojeni posłowie zgrupowania Kukiz'15.

Przytaczają także przykłady takich zachowań, które stanowią uzasadnienie ich postulatu: "Również w naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów nienawiści antykatolickiej (próba zamordowania księdza Ireneusza Bakalarczyka) i pogardy antykatolickiej (profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego)".

Podsumowanie ma zaskakująco uniwersalny wydźwięk. "Wszystko to świadczy o potrzebie jednoznacznego nazwania i potępienia wszystkich tych przejawów wrogości wobec ludzi i wspólnot, które mają prawo do pokoju społecznego, poszanowania swej godności i bezpieczeństwa" - konkludują m.in. Paweł Kukiz, Piotr Apel, Barbara Chrobak, Jarosław Sachajko czy Józef Brynkus.

Komisja Kultury i Środków Przekazu projekt rozpatrzyła i już po pierwszym czytaniu wniosła w swoim sprawozdaniu, by Sejm przyjął uchwałę. 

Czytaj też: PSL i Kukiz'15 idą razem do wyborów. Kosiniak-Kamysz do Kukiza: Mam do ciebie wielki szacunek

Więcej o: