Kaczyński domagał się zainteresowania lotami Tuska. Dane na ten temat są dostępne od wielu lat

520 lotów odbył premier Donald Tusk w latach 2008-2012 - wynika z odpowiedzi na interpelację posła Jana Ziobry, udzielonej w 2013 r. O to, by przyjrzeć się bliżej podróżom ówczesnego szefa rządu, apelował na czwartkowej konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował na czwartkowej konferencji, że w piątek zrezygnuje z pełnionej funkcji. Wyjaśnił, że powodem rezygnacji są "oczekiwania społeczne". Dodał, że jego loty rządowymi samolotami, z których korzystała także rodzina, nie spowodowały złamania prawa.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zauważał, że z lotów w przeszłości jako szef rządu często korzystał Donald Tusk, odbywając w ciągu 6 lat i 10 miesięcy 281 lotów do Gdańska.

- Odbył też szereg podróży do krajów egzotycznych, atrakcyjnych turystycznie, ale co do sensu politycznego tych wyjazdów można było mieć pewne wątpliwości, można to dyskutować, no i jeździł tam z żoną - powiedział prezes PiS. Dodał, że oczekuje m.in. od dziennikarzy, że podejmą także temat lotów byłego premiera.

Loty Donalda Tuska

O loty, które odbywał premier Donald Tusk, pytał w 2013 r. poseł Solidarnej Polski Jan Ziobro. Pytanie dotyczyło lat 2008-2012 (Donald Tusk był szefem rządu od listopada 2007 r. do września 2014 r.). Odpowiedzi udzielił ówczesny szef KPRM Jacek Cichocki.

Donald Tusk odbył w ciągu pięciu lat 520 lotów z wykorzystaniem maszyn wojskowych, samolotów Embraer 175 wyczarterowanych od LOT-u oraz innych samolotów czarterowych (wtedy, kiedy nie były dostępne samoloty wojskowe lub Embraery).

Koszty, które poniosła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wyniosły w 2009 r. 510 tys. zł, w 2010 r. - 1,77 mln zł (lub 770 tys. - liczba w odpowiedzi jest nieczytelna), w 2011 r. - 3,27 mln zł, a w 2012 r. - ok. 2,4 mln zł

Ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi w trakcie lotów zagranicznych i krajowych towarzyszyli m.in. ministrowie, wiceministrowie, szefowie urzędów centralnych, doradcy i pracownicy KPRM oraz ministerstw, a także funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu (obecnie Służba Ochrony Państwa). 

"Ponadto w lotach takich uczestniczą osoby niepracujące w administracji rządowej, które zostały zaproszone na konkretne wizyty, m.in. eksperci, tłumacze i biznesmeni. Warto dodać, że akredytowani przez Centrum Informacyjne Rządu dziennikarze towarzyszą szefowi rządu podczas przelotów w trakcie większości wizyt zagranicznych" - informował Cichocki. Dodał, że zdarzało się, że w oficjalnych wizytach towarzyszyła Tuskowi również jego żona, Małgorzata. 

"Katalog osób, które mogą zostać zaproszone na pokład samolotu, nie jest ograniczony" - stwierdził szef KPRM. Interpelację Jana Ziobry przypomniała "Rzeczpospolita".

Częstotliwość jak Szydło wojskową CASĄ

Z danych przedstawionych przez PiS na konferencji prasowej wynika, że Donald Tusk przez 6 lat i 10 miesięcy leciał do Gdańska 281 razy, a więc średnio 3,43 raza w miesiącu. Polsat News zestawił te dane z lotami Beaty Szydło wojskową CASĄ. Przez rok i 11 miesięcy była premier leciała CASĄ 77 razy, a więc 3,35 raza w miesiącu. 

Wiadomo, że część lotów Szydło była do Krakowa, skąd odbierało ją auto z kolumny samochodów ówczesnego Biura Ochrony Rządu. Tak było m.in. wtedy, gdy doszło do wypadku w Oświęcimiu, po którym Szydło trafiła do szpitala. 

O lotach wojskowymi samolotami CASA pisaliśmy wielokrotnie. W 2017 roku informowaliśmy, że szef MON Antoni Macierewicz wydał na loty ponad 4 mln zł, Mateusz Morawiecki niemal milion, a Beata Szydło 2,5 mln zł. Koszt jednej godziny lotu samolotu CASA C-295M to szacunkowo ok. 21 500 zł.

Loty marszałka Marka Kuchcińskiego

Pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas.

Później okazało się także, że jeden raz rządowym samolotem podróżowała żona marszałka. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Od marca 2018 r. do lipca 2019 r. odbyło się łącznie ok. 120 lotów z udziałem Marka Kuchcińskiego, większość na trasie między Warszawą a Podkarpaciem.

Warszawska Prokuratura Okręgowa prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.

Więcej o: