"Air Force Two wylądował", "Wina Tuska!" - komentarze po dymisji Marka Kuchcińskiego

Marek Kuchciński podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że w piątek 9 sierpnia złoży dymisję z funkcji Marszałka Sejmu. Decyzja podyktowana jest m.in. głosami opinii publicznej, która krytycznie odnosiła się do informacji medialnych ws. lotów marszałka rządowymi samolotami m.in. z rodziną.
Zobacz wideo

Marek Kuchciński podczas konferencji prasowej z prezesem Prawa i Sprawiedliwości poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska Marszałka Sejmu. Według Jarosława Kaczyńskiego swoimi działaniami polityk nie złamał prawa ani obowiązujących obyczajów. 

"Zasłanianie się Tuskiem jest żałosne" - komentarze po dymisji Marka Kuchcińskiego

Na komentarze dotyczące dymisji marszałka Kuchcińskiego nie trzeba było długo czekać. Jednym z bardziej popularnych jest wpis posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Neumanna, który domaga się także dymisji szefowej Kancelarii Sejmu i szefa Centrum Informacyjnego Sejmu, którzy przekazywali mediom nieprawdziwe informacje na temat lotów Marka Kuchcińskiego.

Politycy komentowali także wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował, że media powinny przyjrzeć się także lotom polityków z poprzedniego rządu. Za przykład po raz kolejny posłużył były premier Donald Tusk, którego ewidencję lotów przedstawiono dziennikarzom podczas konferencji. Joanna Scheuring-Wielgus uważa, że był to kolejny przykład zasłaniania swoich afer Tuskiem

Z kolei publicysta Marcin Celiński zastanawia się dlaczego wykazy lotów marszałka Kuchcińskiego były trudniejsze do ustalenia niż wykazy lotów byłych premierów Donalda Tuska czy Ewy Kopacz. - Mam rozumieć, że porządek w papierach skończył się wraz z poprzednim rządem? - pyta Celiński. 

Konferencja prasowa dla niektórych polityków była także okazją do podsumowania kadencji Marka Kuchcińskiego na stanowisku Marszałka Sejmu. O to pokusił się m.in. poseł PO Arkadiusz Myrcha.

Marek Kuchciński "ofiarą" niepisanych reguł - Żadnych reperkusji nie będzie, poza złamaniem kariery marszałkowi 

Z drugiej strony profesor Andrzej Gil w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia powiedział, że dymisja Marka Kuchcińskiego nie przyniesie żadnego skutku poza "złamaniem kariery marszałka". Historyk dodał również, że - Marszałek stał się"ofiarą" pewnego obyczaju i niepisanych reguł. Jest egzemplifikacją całego problemu - nadużywania majątku samorządowego i państwowego przez całą naszą klasę polityczną. 

Niezrzeszony samorządowiec z Białegostoku Ireneusz Lewkowski jest jednym z nielicznych głosów na polskich portalach społecznościowych, które chwalą Marka Kuchcińskiego. Według polityka podjęcie decyzji o dymisji jest godne szacunku i jest dowodem odwagi, jakiej (w domyśle) brakowało byłym rządzącym:

Więcej o: