PKW zapowiada: Wiosna i Razem nie dostaną subwencji, nawet jeśli komitet Lewicy przekroczy 3 proc.

Nawet jeśli komitet wyborczy Lewica przekroczy próg 3 proc. podczas jesiennych wyborów parlamentarnych, Wiosna Roberta Biedronia i Razem Adriana Zandberga nie otrzymają subwencji partyjnych. Wszystko dlatego, że komitet jest zorganizowany wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poinformował ostatnio o zmianie skrótu nazwy partii z SLD na Lewica. Decyzja ta wiązała się ze zobowiązaniami wobec partii, z którymi Sojusz tworzy Komitet Wyborczy Lewica. Będzie on skupiony wobec partii Włodzimierza Czarzastego, dzięki czemu aby wejść do Sejmu, będzie musiał przekroczyć próg 5, a nie 8 proc.

Zobacz wideo

Wiosna i Razem nie otrzymają subwencji

Rozwiązanie takie ma jednak swoje słabe strony. Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, nawet jeżeli komitet przekroczy próg 3 proc., który pozwala na otrzymanie subwencji partyjnych, to nie otrzymają ich partie Wiosna i Razem.

Wszystko dlatego, że komitet wyborczy skupiony jest wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej - tylko ta partia w przypadku dostania się do Sejmu otrzyma fundusze na swoją działalność. Wiosna i Razem otrzymałyby fundusze, jeśli stworzyłyby z Sojuszem Lewicy Demokratycznej komitet koalicyjny.

Więcej o:
Komentarze (185)
PKW zapowiada: Wiosna i Razem nie dostaną subwencji, nawet jeśli komitet Lewicy przekroczy próg 3 proc.
Zaloguj się
 • 2muzykolog

  Oceniono 56 razy 42

  Partie Ziobry i Gowina nie dostały subwencji, dlatego zasysają tyle pieniędzy z państwowych spółek.

 • fakekonto10

  Oceniono 32 razy 28

  Dostaną subwencję, ale nie bezpośrednio z budżetu, tylko na podstawie umowy cywilnej jaką zawarli SLD-Wiosna-itenbrodaty. I na tej podstawie SLD będzie dzielił kasę według ich umowy. To jest oczywiste.

 • biochemia76

  Oceniono 39 razy 25

  No dobra: a partie Ziobry i Gowina dostaja dofinansowanie państwowe?
  Bo przecież weszły do sejmu i senatu jako Prawo i Sprawiedliwość o nazwie Zjednoczona Prawica?

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 55 razy 23

  No i dobrze. Te partie połączą się po wyborach i będzie jedna silna lewica polska, taka na jaką czeka naród.

 • 13sw

  Oceniono 16 razy 16

  No ale o co chodzi? To przecież oczywiste, że jako lista partii subwencje dostanie zgłaszająca ją partia. To wszyscy wiedzieli od początku.

  Najpewniej podział subwencji reguluje jakaś umowa cywilnoprawna między partiami.

 • jarsza

  Oceniono 32 razy 14

  Się jakoś dogadają. Z tego całego bagna polityki to i tak są najlepsi. Oby się publicznie nie "kłócili" to bonus będzie - kilka ładnych procent w wyborach.

 • maxdoberman1

  Oceniono 25 razy 11

  Spokojnie, przekroczy. Zamierzam na Zandberga głosować z całą moją rodziną. Kuchciński „przelatał” zaufanie do PiS. Nigdy więcej nie zaufam PiS. Mówią jedno, robią drugie, a miało być tym razem inaczej.

 • z.04.2019

  Oceniono 18 razy 10

  Jeżeli są rozsądni podziela się kasą. Najważniejsze by zdobyli głosy w ilości 3+. "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem"

 • gerardpolak2

  Oceniono 11 razy 9

  pisie trole w natarciu!..... boją się ... a kiedy przesłuchanie prezia oskarżanego o wręczanie łapówek i oszustwo?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX