Naczelny rabin Polski o zaproszeniu na rocznicę utworzenia Brygady Świętokrzyskiej: Osobista zniewaga

Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, odmówił udziału w uroczystościach upamiętniających powstanie Brygady Świętokrzyskiej, którym patronuje prezydent Andrzej Duda. - Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę - napisał.
Zobacz wideo

Obchody rocznicowe powołania Brygady Świętokrzyskiej zaplanowane zostały na 11 sierpnia. Organizowane są przez Zarząd Główny Narodowych Sił Zbrojnych oraz Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zaplanowano m.in. mszę w katedrze Polowej Wojska Polskiego i apel pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

"Zaproszenie traktuję jako osobistą zniewagę"

Jednym z zaproszonych gości na uroczystości utworzenia Brygady Świętokrzyskiej miał być Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Odmówił on jednak udziału w rocznicy. Jego list uzasadniający decyzję opublikowała "Gazeta Wyborcza".

"Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę" - napisał.

Patronat prezydenta wywołuje kontrowersje

Obchody 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej odbędą się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Wywołało to wiele kontrowersji, ponieważ była to jedyna polska jednostka wojskowa, która otwarcie kolaborowała z hitlerowcami i nie uznawała rozkazów dowództwa Armii KrajowejSprzeciwiły się temu m.in. dzieci oficerów AK.

Więcej o: