Abp Jędraszewski cytował wiersze Józefa Szczepańskiego. Brat rozważa kroki prawne. "Szarga jego pamięć"

Metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski w homofobicznym kazaniu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego cytował utwory Józefa Szczepańskiego "Ziutka", powstańca i żołnierza AK. Przytoczył m.in. słynną "Czerwoną zarazę". - Ten wiersz nie ma nic wspólnego z tym, co abp. Jędraszewski mówił - komentuje brat Szczepańskiego, który rozważa podjęcie kroków prawnych wobec duchownego.
Zobacz wideo

Kilkaset osób zebrało się w środę wieczorem przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, by wspólnie domagać się dymisji metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Manifestacja ma związek ze słowami duchownego, które padły 1 sierpnia.

Podczas kazania wygłoszonego z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że "czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

Wcześniej cytował fragmenty utworów Józefa Szczepańskiego "Ziutka", powstańca warszawskiego, żołnierza AK. Jednym z nich był "Czerwona zaraza", ostatni wiersz Szczepańskiego przed jego śmiercią, skierowany do Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek powstania:

Czekamy ciebie - ty zwlekasz i zwlekasz, ty się nas boisz, i my wiemy o tym. Chcesz, byśmy legli tu wszyscy pokotem, naszej zagłady pod Warszawą czekasz.

Podczas protestu przed Nuncjaturą przemawiał Janusz Szczepański, brat autora wiersza, oburzony tym, że Jędraszewski użył cytatu, by wywołać "atmosferę napięcia". - Wiersze mojego brata nie mają nic wspólnego z tym, co było tam głoszone w Krakowie - mówił Szczepański i ocenił, że duchowny użył utworów w sposób "podstępny i cyniczny". 

Używanie tego wiersza, który dla mnie jest pewnego rodzaju świętością, w kontekście takim, jaki był użyty - pomijając fakt, że z błędami, co jest absolutnym niechlujstwem - szarga pamięć mojego brata. Nie było na to żadnej zgody

- powiedział Janusz Szczepański. Wcześniej w rozmowie z TVN24 brat "Ziutka" przyznał, że - jako jedyny spadkobierca twórczości Józefa Szczepańskiego - zastanawia się nad krokami prawnymi wobec arcybiskupa. Według niego Jędraszewski naruszył jego dobra osobiste "przypisując powstańcowi nienawiść, do której ten nie byłby zdolny".

Ten wiersz nie ma nic wspólnego z tym, co abp Jędraszewski mówił. "Czerwona zaraza" to inna nazwa bolszewizmu, a bolszewizm to słowo zaczerpnięte z rosyjskiego "większość". To jest dyktatura większości. Co my teraz w Polsce mamy? Właśnie to

- mówił dalej. Szczepański dodał, że "jeśli pójdziemy do wyborów (...), to mamy szansę tę bolszewicką zarazę odsunąć w niebyt".

- Mój brat był jednym z bohaterów Powstania Warszawskiego (...), zginął walcząc o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę. Polskę, w której wszyscy mają równe prawa, bez względu na to, co nas dzieli. Tę zasadę wynieśliśmy obaj z domu. Rodzice wychowywali nas tak, żebyśmy zachowali tolerancję i szacunek do bliźniego - przekonywał. 

Czytaj też: Demonstracja ws. dymisji abp. Jędraszewskiego. "Nie będę częścią organizacji, która chce mnie zabić"

Więcej o:
Komentarze (288)
Abp Jędraszewski cytował wiersze Józefa Szczepańskiego. Brat rozważa kroki prawne. "Szarga jego pamięć"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 49 razy 39

  A co to katoli obchodzi że koleś zajumał wiersz powstanca zwracającego się do żołnierzy Armii Czerwonej (z drugiej strony nie bardzo rozumiem dlaczego niby czerwoniarmisci powinni słuchać rozkazów polskiego rządu z Londynu?)
  Jedraszewski reprezentuje krwawą organizację wyznaniowa i się wymadrza nad moralnością, a niby ilu ludzi koledzy Biedronia spalili na stosie, ilu wyłupili oczy, obcieli ręce i nogi, wrzucili pod lód, łamali kołem, spalili wieś, ukzyżowali? Kto tu jest organizacją zbrodnicza LGBT czy święta inkwizycja?

 • oloros11

  Oceniono 35 razy 29

  Polacy musza wybrać - albo będą uwazac Konstytucje jak zrodlo prawa albo będą wyznawac wyzszosc prawa bozego wcześniej czy później musi i musiało dojść do konfliktu dalej nie można udawac ze nie wiemy o co chodzi - jeżeli uznamy Konstytucje a wraz z nimi prawa Czlowieka to staniemy razem w rodzinie narodow która przez setki lat walczyla aby glos Czlowieka zwyciezyl - a jeżeli wybierzemy prawa boskie- katolickie znajdziemy się w czasach sprzed rewolucji francuskiej gdzie sedzia był biskup - i do tego zmierza pis i jego kaplani
  i dajcie spokoj z ta cala opowiescia o miosci itd. - to jest tylko szum przechodzący z bełkot wlasciwie odwracający uwagę od glownego celu kościoła - Wladzy Jedraszeskiemu nie chodzi o homoseksualistow, teczowe zarazy itd. - tu idzie o znacznie większe rzeczy - w sumie o Wladze - zawsze tylko o to chodzilo - jeżeli macie odwage i honor musicie powiedzieć Nie Jestesmy Wolnymi ludzmi mającymi wolna wole i to my wybieramy ale nikt za nas

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 29

  Różowy cudak w państwie PiS jest nietykalny. Może szargać co chce.

 • zgryz3

  Oceniono 26 razy 24

  Panie biskup, pan i panu podobni nic innego od tysiąca siedmiuset lat nie robicie, tylko szukacie urojonych wrogów do oplucia, by chodzić w glorii sprawiedliwych, podczas gdy w rzeczywistości jesteście najpodlejszymi grzesznikami: oszustami, pasożytami, cudzołożnikami, gorszycielami najmłodszych, wielbicielami mamony, pijakami, pasibrzuchami i głosicielami PUSTEGO SŁOWA z ładnie złożonymi rączkami i minami niewiniątek.

 • emadox1327

  Oceniono 35 razy 23

  Proszę nie rozważać tylko podjąć.
  W łodzi jesteśmy szczęśliwi, żeśmy się tej czarnej zarazy pozbyli, jako że jakiś idiota powołał go do Krakowa, dzięki mu za to.
  Teraz pora ukrócić temu szatanowi i innym, jemu podobnym, możliwości siania nienawiści w tym "zakołowanym" kraju!

 • maciek76

  Oceniono 36 razy 22

  A co ma abp J do powiedzenia w sprawie czarnej zarazy zniewalającej naród polski a w szczególności siatki pedofilskiej w łonie polskiego Kościoła Katolickiego?

 • optymistaa43

  Oceniono 17 razy 15

  Watykanskiej nauce nienawisci mowimy nie.Kosciol katolicki,zbrodniczy TARGOWICA-ZABORY wzgledem Narodu Polski powinien zostac z Polski wypedzony kijami.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 16 razy 14

  Całkowicie betonowy Jędraszewski ze swoim kamiennym umysłem nie potrafi odczuwać XXI wieku - średniowiecze jest jego epoką - marzy mu się palenie na stosie i kamienowanie,a przedtem wyłupienie gałek ocznych.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 17 razy 13

  Katolicyzm to ohydna ideologia :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX