Opublikowano, a później usunięto listę lotów Stanisława Karczewskiego. Po aktualizacji zniknęły dwa loty

Lista lotów Stanisława Karczewskiego została opublikowana. Po jakimś czasie jednak zniknęła, a na stronie Senatu opublikowano nową wersję. Z listy zniknęły dwie pozycje. Z wykazu wynika jednak, że marszałek Karczewski latał zarówno z małżonką, jak i swoimi córkami i wnukami.
Zobacz wideo

Senat opublikował wykaz zagranicznych i krajowych lotów o statusie HEAD z udziałem marszałka Stanisława Karczewskiego. Na razie upubliczniono jedynie loty, które odbyły się od 1 stycznia do końca 2018 roku. Jak informowało wcześniej Centrum Informacyjne Senatu, w czwartek wykaz zostanie uzupełniony o okres od rozpoczęcia kadencji przez Karczewskiego.

Niedługo po opublikowaniu listy, zniknęła ona ze strony Senatu. Wróciła przed godz. 21 w zmienionej wersji. Układ jest inny, a z 29 lotów pozostało 27. 

Loty marszałka Stanisława Karczewskiego

Z listy pierwotnie opublikowanej przez Centrum Informacyjne Senatu wynika, że w 2018 roku marszałek Stanisław Karczewski odbył 29 lotów - 26 zagranicznych i tylko trzy krajowe. W ośmiu z nich towarzyszyła mu małżonka. Chodziło m.in. o spotkania z Polonią (Rumunia, Mołdawia, Francja) oraz oraz oficjalne inauguracje i spotkania. Żona marszałka była na pokładzie rządowego samolotu również przy okazji wizyty przewodniczącego Senatu Rumunii podczas jego wizyty w Polsce - towarzyszyła wtedy Karczewskiemu dwukrotnie w locie z Warszawy do Gdańska

W locie na Węgry, który odbył się w marcu, Stanisławowi Karczewskiemu towarzyszyła prawie cała rodzina: żona, córki i wnuki. Jak zaznacza jednak Centrum Informacyjne Senatu wszyscy pojawili się tam na zaproszenie László Kövéra, przewodniczącego węgierskiego Fideaszu. Rodzina Karczewskich uczestniczyła tam w uroczystości, podczas której marszałkowi polskiego Senatu wręczono nagrodę Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi - najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Węgry obywatelom innych państw. "Koszt pobytu rodziny marszałka Senatu pokryła strona węgierska. Zaznaczyć trzeba, że rodzina marszałka Senatu leciała tylko w jedną stronę, ze względu na udział w oficjalnej uroczystości. Do Polski rodzina wracała już własnym transportem" - czytamy na stronie Senatu. 

Senat "aktualizuje dane" i wykreśla dwa loty

Szybkie usunięcie pierwotnej listy ze strony Senatu tłumaczono koniecznością "aktualizacji danych". W nowej liście zabrakło lotu na Słowację, który miał odbyć się 24 marca, gdzie marszałek Karczewski uczestniczył w Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej (podróżował sam) oraz lotu, który odbył się 23 kwietnia do Estonii. Tam marszałek Senatu miał brać udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE w Tallinie. Nie wiadomo, dlaczego pozycje zniknęły. Jak zauważa Polsatnews.pl, jak wynika ze zdjęć z tych wydarzeń, na obu był również marszałek Sejmu Marek Kuchciński

Po opublikowaniu listy poseł Cezary Tomczyk udostępnił na Twitterze film z 31 lipca, na którym marszałek Stanisław Karczewski mówi, że podczas służbowych lotów nigdy nie towarzyszyła mu rodzina. "Ilu jeszcze jest Kuchcińskich?" - skomentował poseł Tomczyk. Stanisław Karczewski zareagował i jeszcze raz podkreślił, że jego rodzina pojawiła się na Węgrzech na wyraźne zaproszenie strony węgierskiej. Dodał, że mówił o tym na briefingu, który odbył się tydzień temu. 

Nikogo nie zabierałem na pokład „przy okazji”

- napisał na Twitterze marszałek Karczewski.