Pilne spotkanie kierownictwa PiS. Marek Kuchciński może stracić stanowisko. Są pierwsze przecieki

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości trwa pilne spotkanie, w którym biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Najprawdopodobniej ma związek z nowymi okolicznościami, które pojawiły się w sprawie lotów marszałka Kuchcińskiego. Jak ujawniono, rządowym samolotem latali z nim m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister Andrzej Adamczyk czy Stanisław Piotrowicz z żoną. Loty miały status HEAD.
Zobacz wideo

Przed godziną 14 pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości  przy ulicy Nowogrodzkiej zjawiło się kierownictwo partii z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Zwołano pilną naradę, które najprawdopodobniej ma związek z nowymi okolicznościami dotyczącymi lotów rządowym samolotem marszałka Marka Kuchcińskiego i innych polityków PiS - podaje TVN24. Na miejscu zjawili się najważniejsi politycy PiS: Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Piotr Gliński, Ryszard Terlecki.

Pilna narada na Nowogrodzkiej. Pojawiły się nowe okoliczności. "Sytuacja dynamiczna"

- Wiemy, że marszałek zabierał na pokład swojego samolotu Zdzisława Krasnodębskiego i Stanisława Piotrowicza z żonami. Wiemy, że to dopiero początek listy. Rano dostaliśmy sms od wicerzecznika partii [Radosława Fogla - red.], w którym poinformował, że sytuacja w sprawie Marka Kuchcińskiego jest dynamiczna - relacjonowała z Sejmu reporterka TVN24 Maja Wojciechowska.

Jak dodała, na sejmowych korytarzach pojawiają się pogłoski, że prezes PiS może nie chcieć czekać z decyzją w sprawie Kuchcińskiego do piątku (wtedy odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odwołania marszałka). Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że jeszcze w środę Kuchcińskiego miałby zastąpić wicemarszałek Ryszard Terlecki.

"Wiewiórki na mieście donoszą, że na Nowogrodzkiej trwa narada nad odwołaniem marszałka Sejmu i ewentualnym ściągnięciem go z listy wyborczej PiS" - napisał na Twitterze dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

Kobiece kandydatury na stanowisko Kuchcińskiego

Wirtualna Polska informuje z kolei, że Terlecki nie ma szans na zastąpienie Kuchcińskiego, bo zbyt gorliwie go broni, mówiąc m.in., że posłowie PO domagający się dymisji marszałka powinni "puknąć się w głowę"

Z rozmów WP.pl z politykami PiS wynika, że pod uwagę brana jest obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska lub Małgorzata Wasserman. Kluczowa w wyborze miałaby być płeć i usposobienie polityczek, które raczej unikają mediów i nie wchodzą w spory. "A fotelowi marszałka potrzeba dziś spokoju. I 'łagodnej twarzy'" - przytoczono opinie posłów. 

Pojawia się jeszcze jedna, najmniej prawdopodobna kandydatura - Mariusza Błaszczaka. Szef MON ponoć zawsze chciał być marszałkiem Sejmu. Co ciekawe, mówi się nawet, że to Błaszczak może stać za przeciekami na temat lotów marszałka. 

"Histeria nie ma podstaw prawnych"

Sami politycy PiS nie komentują narady. - Nie widzę powodów, żeby miał odejść. Marszałek nie złamał prawa, cała histeria nie ma podstaw prawnych - powiedział na antenie TVN 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki niedługo przed wejściem na spotkanie.

W środę dziennikarze TVN 24 ujawnili listę osób, z której wynika, że wśród pasażerów rządowych lotów o statusie HEAD latających z Markiem Kuchcińskim byli: Zbigniew Ziobro, Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Zdzisław Krasnodębski z małżonką oraz Karol Karski i szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Więcej o: