Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego: Polska powinna uwzględnić donośny apel senatorów

Po tym jak do szefa amerykańskiej dyplomacji trafił podpisany przez senatorów list w sprawie uregulowania kwestii majątków ofiar Holokaustu w Polsce, reporterka Polsatu zwróciła się do Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego o komentarz. Organizacja wydała w tej sprawie oświadczenie.
Zobacz wideo

Do Mike'a Pompeo, amerykańskiego Sekretarza Stanu, na początku sierpnia trafił list otwarty, w którym senatorowie USA apelują o wywarcie nacisku na Polskę ws. restytucji mienia ofiar Holokaustu. Podpisało się pod nim aż 88 ze 100 senatorów. W korespondencji napisano m.in, że wypowiedź premiera Morawieckiego, w której stwierdził, że Polska rozwiązała ten problem, była głęboko niepokojąca.

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) na prośbę Magdaleny Sakowskiej z Polsat News wydała osobne oświadczenie w tej sprawie.

Oświadczenie Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego dla Polsat News

W oświadczeniu czytamy, że "Polska powinna uwzględnić ten donośny apel Senatu USA o sprawiedliwość dla ocalonych z Holokaustu i dla ich rodzin. Ocaleni z Holokaustu oraz inni Żydzi i nie-Żydzi zbyt długo czekali na uchwalenie przez Polskę przepisów dotyczących nieruchomości najpierw zabranych przez nazistów, a potem znacjonalizowanych przez polski reżim komunistyczny".

Zarówno w liście senatorów do Pompeo jak i oświadczeniu WJRO poruszona została kwestia wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, w której stwierdził, że Polska rozwiązała już problem zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Przypomniano też, że reakcję sekretarza stanu USA na te słowa, który w lutym w Warszawie nawoływał polski rząd do podjęcia odpowiednich kroków w sprawie mienia ofiar Holokaustu.

WJRO w swoim komunikacie dla Polsatu podkreśliło, że z zadowoleniem przyjęła ona oświadczenie sekretarza Pompeo. (...) "Jego wypowiedź wyraźnie zaznaczyła, jak bardzo ta kwestia jest ważna dla USA. Polska powinna wykorzystać okazję do oddania sprawiedliwości tym, którzy tak bardzo jej nie doświadczyli" - napisano.

Już wcześniej dyrektor operacyjny Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego, Gideon Taylor powiedział - Czas jest tutaj bardzo cenny. Biorąc pod uwagę, że ocalałych z Holocaustu jest coraz mniej, Polska powinna pilnie zająć się tym historycznym błędem.

Więcej o:
Komentarze (556)
Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego w oświadczeniu dla Polsat News: Polska powinna uwzględnić ten donośny apel
Zaloguj się
 • kjarema

  Oceniono 87 razy 67

  USA zachowuje się jak polski komornik, który ściga dług od osoby, która już spłaciła swoje zobowiązanie i dogadała się z wierzycielami, ale chciwy komornik dalej chce więcej.
  Warto podkreślić, ze Polska nic nie jest winna i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za mienie żydowskie pozostawione w Polsce.
  Kwestie ta reguluje Umowa indemnizacyjna pomiędzy USA i PRL podpisana 16 lipca 1960 r Polska wypłaciła USA odszkodowanie i to USA zobowiązały się do przyjęcia dalszych roszczeń od Żydów.
  Ale, pazerny złodziejski kraj USA chce się wymigać od odpowiedzialności i przerzucić ja na Polskę.
  Treść umowy. (fragment)
  Zgodnie z art. 1 tegoż traktatu/umowy rząd Polski zobowiązał się zapłacić, a rząd USA przyjąć, 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych jak i prawnych z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia, które nastąpiło w Polsce przed dniem podpisania i wejścia tego układu w życie. Spłata tego zobowiązania przez Polskę następowała w rocznych ratach i została w całości spłacona i rozliczona dnia 10 stycznia 1981 roku.”

 • wo151

  Oceniono 78 razy 58

  Gdzie polski honor? W d... włażą Hameryce, a ta ich olewa i jeszcze żąda forsy

 • mark6

  Oceniono 64 razy 56

  Sprawa jesdt prosta jak " konstrukcja cepa".
  Jeżeli są BEZPOŚREDNI WŁAŚCICIELE / a takich już nie ma/ lub SPADKOBIERCY, którzy mogą udowodnić swoje prawa, TO NALEŻY się zwrot.
  Nie ma żadnej mowy aby dokonać " restytucji" na rzecz jakis wyimaginowanych organizacji.

 • kac

  Oceniono 39 razy 35

  Wstajemy z kolan... uwaga na nisku sufit...

 • darius112

  Oceniono 37 razy 31

  Cytując dzielnego Wojaka Szwejka "Bezczelne są te k.wy i zuchwałe"

 • chi-neng

  Oceniono 42 razy 30

  Bardzo jestem ciekawa, co Dudy obiecaly Trympowi w czasie wizyty u niego...?

  A jeszcze bardziej jestem ciekawa tego jak wybrnie ten, ktory rzadzi Polska dzisiaj, boski Jaro, wszystkie sluzace mu pacholki i przydupasy z tego problemu, bowiem ten problem, jako ten niejasny, niedopracowany do konca, sam z siebie nigdy nie wygasnie?

 • lazy_bones

  Oceniono 39 razy 29

  List senatorów jest skandaliczny, ponieważ przede wszystkim rozmija się z prawdą i obnaża niewiedzę oraz ignorancję amerykańskich polityków. Po pierwsze zaniżona jest liczba ofiar II WŚ wśród Polaków nieżydowskiego pochodzenia - podano 1,9 mln, podczas gdy ta liczba wedle najpowszechniejszych szacunków liczba ta wynosi ok. 3mln (podobnie z resztą jak i jak Żydów polskiego pochodzenia).
  Ponadto list sugeruje, że osoba pochodzenia żydowskiego nie ma możliwości ubiegania się o zwrot utraconego mienia, co oczywiście jest nieprawdą.
  Jasnym więc się staje, że ten list ma ukryte dno i jest nim próba wywarcia nacisku w celu zadośćuczynienia w bliżej nieokreślony (a więc uznaniowy) sposób co budzi oczywiste kontrowersje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX