Sławomir Neumann po zawiadomieniu CBA: "Nie wykluczam wstąpienia na drogę sądową"

CBA złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sławomira Neumanna z PO w związku z jego oświadczeniami majątkowymi. Poseł w odpowiedzi oznajmił, że "nie wyklucza wstąpienia na drogę sądową". Uważa, że doniesienie złożono z pobudek politycznych.
Zobacz wideo

Sławomir Neumann po tym, jak CBA wysłało do prokuratury w Jeleniej Górze zawiadomienie w sprawie rzekomych nieścisłości w jego oświadczeniach majątkowych z lat 2013-18, komentował sprawę podkreślając, że zarzuty są absurdalne, a jego wyjaśnienia nie zostały uwzględnione. Dodał, że jego zdaniem sprawa jest rozgrywana politycznie.

Sławomir Neumann wydał oświadczenie

W oficjalnym oświadczeniu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej, Sławomir Neumann oznajmił, że "CBA nierzetelnie prowadzi sprawę", zadawane mu pytania były "ukierunkowane na wytworzenie atmosfery nieprawidłowości", mimo próśb nie były precyzowane, a jego wyjaśnienia zostały zignorowane. Poseł podkreśla, że zarzuty są "insynuacjami i pomówieniami", które obecnie są analizowane prawnie. Zakończył:

Nie wykluczam wstąpienia na drogę sądową.

Neumann już wcześniej  w rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że CBA stało się fabryką fake newsów: - Nie zostały uwzględnione moje wyjaśnienia, nie zostały uwzględnione fakty z oświadczeń moich i mojej żony, które również były kontrolowane. Zarzuty są absurdalne, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Mam wrażenie, że to jest rozgrywane politycznie, w sposób zorganizowany, tuż przed wyborami.

Czego dotyczyło zawiadomienie CBA w sprawie Neumanna?

Zawiadomienie złożone przez CBA dotyczy rzekomych nieprawidłowości stwierdzonych w badaniu oświadczeń majątkowych posła Sławomira Neumanna z lat 2013-18, kiedy to m.in. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zwrócono w nim uwagę na niejasności w sprawie m.in. kupowania samochodów, rozliczania funduszy na biuro poselskie czy niejasnych przepływów finansowych między kontem poselskim i prywatnym polityka. Portal wPolityce donosił, że były wiceminister zdrowia miał nie wpisać do oświadczenia jednego z samochodów, który kupiła jego żona. Zdaniem portalu, z powodu wspólnoty majątkowej auto powinno zostać uwzględnione także w oświadczeniu posła. Opisywane jest też zatrudnianie w biurze poselskim członków rodziny.

Poseł wysłał do portalu osobne wyjaśnienia: "Samochód kupiony przez moją żonę był wykazywany w jej oświadczeniu majątkowym tak jak i kredyt zaciągnięty na ten zakup. Jako że są wątpliwości, czy ja także powinienem wpisać to w oświadczenie majątkowe, to złożyłem odpowiednią korektę i w moim oświadczeniu też jest on ujęty. (...) Nie zatrudniam w moim biurze nikogo z rodziny ani nie kupuję usług u członków rodziny. Wpłaty na konto, które miały miejsce, tak jak opisałem to w wyjaśnieniach przesłanych do CBA do których jak rozumiem ma Pan dostęp, pochodzą od mojej córki, która mieszka i pracuje w Holandii".

Więcej o: