Sojusz Lewicy Demokratycznej zmienia skrót. Czarzasty: Zmiany są wynikiem zobowiązań koalicyjnych

Sojusz Lewicy Demokratycznej dokonał zmian w statucie. Efektem będzie zmiana skrótu SLD na Lewica. Partia pozostanie jednak przy swojej dotychczasowej nazwie. Decyzja ta, jak powiedział Włodzimierz Czarzasty, związana jest ze zobowiązaniami koalicyjnymi w ramach komitetu Lewica, w którym jego partia wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Zmianę skrótu nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapowiedziano jeszcze przed konwencją komitetu, która odbyła się we wtorek wieczorem w Warszawie. W wyniku zmian w statucie partii, jak i w ewidencji partii politycznych skrót nie będzie już brzmiał "SLD", ale "Lewica". 

- Podjęliśmy rozmowy na temat formuły startu, zmiany są wynikiem zobowiązań koalicyjnych w ramach Lewicy - tłumaczył decyzję Włodzimierz Czarzasty.

Lewica będzie komitetem partyjnym 

W bloku Lewica wystartują kandydaci z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Razem, partii Wiosna i innych mniejszych partii lewicowych. Będzie to komitet partyjny, a więc będzie potrzebował 5 proc. głosów, aby przekroczyć próg wyborczy.

Zobacz wideo

- Ta formuła startu jest podobna do formuł startu innych partii w Polsce takich jak np. PSL, gdzie Koalicja Polska wykorzystuje potencjał i struktury organizacyjne PSL-u, jak Zjednoczona Prawica, która wykorzystuje potencjał i struktury PiS-u, tak jeżeli chodzi o koalicję Lewica będzie wykorzystywała potencjał i struktury SLD. Musimy przystosować statut do tego, żeby to zobowiązanie zostało zrealizowane. Działamy sprawnie i dlatego nasza struktura zostanie wykorzystana przy wyborach parlamentarnych - wyjaśniał przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wybory parlamentarne 13 października

Andrzej Duda podpisał we wtorek zarządzenie w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z decyzją prezydenta odbędą się one 13 października. Wcześniej termin pozytywnie zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Więcej o: