Jest podpis prezydenta: wybory parlamentarne odbędą się 13 października

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października - poinformował rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Andrzej Duda podpisał oficjalne postanowienie w tej sprawie, inaugurując tym samym oficjalną kampanię wyborczą.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda podpisał zarządzenie w sprawie daty jesiennych wyborów, które odbędą się w niedzielę 13 października - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Wcześniej termin pozytywnie zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza. Kampania wyborcza rozpocznie się formalnie po opublikowaniu postanowienia prezydenta w rządowym "Dzienniku Ustaw". Musi to nastąpić najpóźniej na pięć dni od ogłoszenia daty wyborów.

Wybory parlamentarne 2019. Andrzej Duda oficjalnie ogłosił termin 

Andrzej Duda miał czas na ogłoszenie wyborów do 14 sierpnia, ale już wcześniej zapowiadał, że nie zamierza z tym czekać do ostatniej chwili. O proponowanym przez niego terminie wyborów parlamentarnych 2019 dowiedzieliśmy się w ubiegłym tygodniu. Podczas wizyty w Nowym Targu Andrzej Duda powiedział, że jego zdaniem kampania przed wyborami parlamentarnymi powinna być jak najkrótsza, dlatego zaproponował, aby odbyły się one 13 października. Wyjaśnił, że skrócenie kampanii zmniejszy szansę "rozwoju konfliktów politycznych". Prezydent powiedział również, że Polakom zależy na tym, aby spory, które w trakcie kampanii są naturalne, zostały jak najszybciej zakończone. Podkreślił, że końcem ostrego sporu politycznego są zazwyczaj wybory, stąd zaproponowana przez niego data. 

Przypomnijmy, że datę 13 października ujawnił na początku lipca premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS w Katowicach. Jego słowa wskazywały, że już wie, kiedy Polacy pójdą do urn, choć prezydent Andrzej Duda jeszcze daty nie ogłosił. Później Morawiecki wytłumaczył się i dodał, że wybory odbędą się "w październiku lub listopadzie, jak zdecyduje prezydent". - Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta przez prezydenta, zgodnie z konstytucją ma na to czas do połowy sierpnia - komentował wówczas w rozmowie z Gazeta.pl Błażej Spychalski.

Więcej o:
Komentarze (135)
Andrzej Duda ogłosił termin wyborów parlamentarnych 2019. To oficjalny start kampanii
Zaloguj się
 • hen-live

  Oceniono 23 razy 15

  Przecież Pinokio już dawno to ogłosił.

 • podkarpacie55

  Oceniono 21 razy 15

  13 pażdziernik. Adrian zaskoczył z terminem wyborów.Ha ha ha kabaret lepszy jak w ,,uchu prezesa''.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 25 razy 15

  Adrian podjął decyzję o przekazaniu decyzji prezesa, że wybory odbędą się 13. 10.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 12

  I dlatego błazen rzecznik spędził dziennikarzy pod pałac, żeby dwa zdania powiedzieć? Media powinny to olewać takie "konferencje".

 • kater-11

  Oceniono 15 razy 11

  Niezależny prezydent podjął decyzję . Taką która była zgodna z decyzją Morawieckiego i Kaczyńskiego. Duda miał do wyboru , długopis czy pióro. Długo chłopczyna się męczył.

 • nototrue

  Oceniono 14 razy 8

  buahahahaha i może jeszcze "zdecydował"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX