Marek Kuchciński zapłaci 28 tys. zł za lot żony do Warszawy. "Nie był zamawiany specjalnie"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w poniedziałek wygłosił oświadczenie dotyczące podróży rządowymi samolotami. Potwierdził, że w 23 przypadkach leciała z nim rodzina. Pojawiła się też nowa informacja: doszło również do sytuacji, w której na pokładzie znajdowała się jedynie żona marszałka - Dorota. Polityk zobowiązał się do zapłaty za ten lot.
Zobacz wideo

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w wygłoszonym w poniedziałek przeprosił za wykorzystywanie rządowych samolotów do podróży z rodziną.

Sprawa ma związek z medialnymi doniesieniami, które pojawiały się od kilkunastu dni. W 23 przypadkach na pokładzie rządowych maszyn marszałkowi towarzyszyła rodzina. W ramach zadośćuczynienia Marek Kuchciński przekazał 15 tysięcy złotych na cele charytatywne - Caritas i fundację Ewy Błaszczyk.

Polityk przyznał, że doszło także do sytuacji, w której na pokładzie znajdowała się jedynie żona marszałka - Dorota Kuchcińska.

- Bezpośrednio po jednym moim locie z Warszawy do Rzeszowa, w drodze powrotnej do Warszawy za zgodą dowódcy załogi oraz jego przełożonego podróżowała moja żona. Nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu. Po tym, jak opuściłem pokład samolotu w Rzeszowie, samolot zgodnie z planem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał także statusu HEAD

- mówił marszałek.

Jak dodał, postanowił wpłacić na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych wyliczoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej kwotę pokrywającą pełen koszt lotu, tj. 28 tys. zł.

Marek Kuchciński wpłaci 28 tys. zł za lot żony

"Pełny koszt jednego przelotu z żoną to 28 tys. To skąd tamte 15 tys. na Caritas? I co z lotami z dziećmi? Każdy lot, jak wyliczyło mu dowództwo, to 28 tys." - zwróciła uwagę na Twitterze Agnieszka Burzyńska z dziennika "Fakt".

"Średnio mnie interesuje, że Tusk też latał z rodziną. Bardziej interesuje mnie to, że miało być inaczej niż za PO. Gest wpłacenia 28 tys. zł i słowo „przepraszam” jednak doceniam. Lepiej późno, niż wcale" - stwierdziła Lidia Lemaniak z portalu Niezalezna.pl.

"Marszałek Sejmu wpłaci dodatkowe 28 tys. zł na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. Gest godny docenienia, ale dymisji, której wielu się spodziewało - brak. Sprawa będzie zatem do końca kadencji obciążała Prawo i Sprawiedliwość i będzie w dalszym ciągu orężem walki opozycji" - napisał Bartłomiej Graczak z Telewizji Polskiej.

Więcej o: