Grzegorz Schetyna może stracić pozycję lidera partii. W PO jest polityk, który chce go zastąpić

Politycy Platformy Obywatelskiej zaczynają myśleć o zmianie lidera - przekonuje "Wprost". Wielu z nich nie jest zadowolonych z list kandydatów do parlamentu, które zaproponował Grzegorz Schetyna, wielu nie wierzy także w możliwość zwycięstwa w jesiennych wyborach. W największej partii opozycyjnej w Polsce zaczyna wrzeć, a stołek lidera PO chce przejąć Bogdan Zdrojewski.
Zobacz wideo

O tym, że w Platformie Obywatelskiej atmosfera jest napięta, informuje "Wprost". Z doniesień tygodnika wynika, że zaproponowany przez Grzegorza Schetynę kształt list Koalicji Obywatelskiej na najbliższe wybory parlamentarne wstrząsnął politykami PO, przez co zaczęli oni intensywnie myśleć o zmianie lidera. Kadencja Grzegorza Schetyny w roli szefa Platformy Obywatelskiej kończy się w styczniu 2020 roku, ale przymiarki do wyborów wewnątrzpartyjnych już się rozpoczęły.

- Wszyscy się spodziewają, że najbliższe wybory opozycja przegra. A wtedy w PO może dojść do zmiany warty - w rozmowie z "Wprost" powiedział anonimowy polityk Platformy Obywatelskiej.

Bogdan Zdrojewski chce być liderem PO. Grzegorz Schetyna może zablokować mu start w wyborach parlamentarnych

Chętnym do objęcia schedy po Grzegorzu Schetynie jest Bogdan Zdrojewski, były europoseł i minister kultury w rządzie Donalda Tuska. Według informacji "Wprost" ma on także największe poparcie wśród partyjnych kolegów. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy wystartuje on jesienią z list KO. Zdrojewski jest skonfliktowany ze Schetyną i niejednokrotnie krytykował kierownictwo Platformy Obywatelskiej. Lider PO może mu zablokować start do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej, a wtedy Zdrojewski znajdzie się poza życiem wewnętrznym partii. To może mu uniemożliwić walkę o pozycję lidera.

- Schetyna ma świadomość jakim zagrożeniem jest dla niego Bogdan. I jaką rolę odegrał sześć lat temu podczas odbierania mu władzy na Dolnym Śląsku przez Jacka Protasiewicza - powiedział "Wprost" anonimowy rozmówca. 

Tygodnik donosi, że o zmianie lidera Platformy Obywatelskiej rozmawiają politycy PO ze wszystkich regionów. Ma temu dowodzić m.in. niespodziewane opuszczenie sztabu wyborczego PO przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. Popularna polityk samorządowa miała to zrobić w porozumieniu z członkami Platformy Obywatelskiej, którzy chcą zmiany lidera, w tym z Bogdanem Zdrojewskim.

Więcej o: