Kuchciński latał rządowym samolotem z rodziną również w 2018 roku. Radio ZET publikuje dowody

Radio ZET dotarło do dokumentów, które dowodzą, że Marek Kuchciński latał z rodziną rządowymi samolotami nie tylko w 2019, ale również w 2018 roku. Tymczasem opozycja otrzymała od Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych informacje o zapotrzebowaniu marszałka Sejmu na loty od marca 2018 roku. To ponad 150 dokumentów.

Marek Kuchciński od tygodnia zmaga się z podejrzeniami, jakoby miał korzystać z rządowych samolotów i śmigłowców do lotów prywatnych. O sprawie poinformowało Radio ZET. Stacja publikowała dokumenty, z których wynikało, że marszałek Sejmu przynajmniej sześciokrotnie w 2019 roku podróżował z rodziną rządowymi samolotami. Potem mowa była o 23 lotach, które marszałek odbył z rodziną, wszystkie jednak miały się wydarzyć w 2019 roku. W ramach rekompensaty Marek Kuchciński wpłacił 15 tys. na cele charytatywne.

Pojawiają się jednak nowe informacje i kolejne dokumenty. Wynika z nich, że marszałek Sejmu nadużywał przywilejów również w 2018 roku.

Kuchciński podróżował z synem rządowym samolotem w 2018 roku

Jak informuje dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski na Twitterze, Marek Kuchciński poleciał z synem na weekend 15-16 września 2018 roku do Rzeszowa. Lot był wykonany śmigłowcem i miał status HEAD.

Oznacza to, że na pokładzie maszyny były obecne najważniejsze osoby w państwie (prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu lub marszałek Senatu lub zagraniczny gość, którego funkcja jest analogiczna do wymienionych). Zgodnie z tą instrukcją, uprawniony do korzystania z rządowego samolotu lub śmigłowca, może oddać go do dyspozycji swoim podwładnym, ale jedynie w celach służbowych. Sam również może ich używać w takich celach. 

Platforma ustala dokładną liczbę lotów

W odpowiedzi na niejasności związane z używaniem rządowych samolotów przez Marka Kuchcińskiego, a także brak komentarza w tej sprawie ze strony polityków PiS, jak i samego marszałka Sejmu, Platforma Obywatelska wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Sił Zbrojnych o udostępnienie informacji na temat zapotrzebowania Marka Kuchcińskiego na rządowe przeloty. Takich dokumentów jest ponad 150. Nie zawierają one jednak odpowiedzi na pytanie, kto leciał z marszałkiem.

Jak jednak przypomina TVN 24, Marek Kuchciński korzystał też z wojskowego samolotu CASA i taksówek, pomimo że dysponuje samochodem z kierowcą. To ostanie kosztowało Skarb Państwa ponad 3 tys. złotych za rok 2017.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, w poniedziałek posłowie opozycji mają zamiar odwiedzić jeszcze 1. Bazę Lotnictwa Wojskowego.