PiS ostatecznie przejęło Westerplatte. Andrzej Duda podpisał specustawę o budowie muzeum

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz apelowała wcześniej do Dudy, by zawetował ustawę.
Zobacz wideo

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 1 sierpnia Andrzej Duda podpisał specustawę, na mocy której powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. To będzie nowy oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zgodnie z nowymi zapisami, własność części terenu Westerplatte zostanie odebrana miastu Gdańsk.

Andrzej Duda podpisał specustawę o Westerplatte

Podpisana przez prezydenta ustawa ma - zdaniem jej autorów - usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Projekt tej ustawy już od jakiegoś czasu był krytykowany przez władze Gdańska, historyków i opozycję - ci z kolei są zdania, że ma posłużyć do przejęcia historycznego terenu, by rząd mógł zorganizować okrągłą rocznicę wybuchy II wojny światowej według własnych planów.

Sporny grunt na półwyspie Westerplatte, gdzie w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa ma ok. 9 ha i należy do kilkunastu właścicieli, w tym. m.in. Straży Granicznej i różnych prywatnych i państwowych firm. Większość z tych terenów należy jednak do Gdańska - znajduje się tam także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża i pozostałości budowli obronnych należących wcześniej do składnicy. To tam co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej.

Urzędnicy z kancelarii prezydenta uważają, że władze Gdańska do tej pory nie potrafiły odpowiednio zagospodarować tego terenu. Nowa ustawa przekazuje teren rządowi.

Więcej o:
Komentarze (205)
PiS ostatecznie przejęło Westerplatte. Andrzej Duda podpisał specustawę o budowie muzeum
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 44 razy 30

  Już wkrótce PiS będzie świętował rozpoczęcie II Wojny Światowej.
  II Wojna Światowa rozpoczęła się na Westerplatte i dlatego obchody odbędą się w Warszawie.
  Główną (Main) częścią Westerplatte jest Centrum Warszawy położone w okolicy miejsca urodzenia kryształowo uczciwego Zwykłego Posła.

  Na uroczystość zaproszeni zostali przywódcy Niemiec, Słowacji, Austrii, Węgier, Włoch oraz innych państw, które we wrześniu 1939 rozpoczęły zwycięska wojnę z Polska.
  Jarosław Kaczyński zmusi Rasputina do siedzenia w domu.

  Zaproszony został również Donald Trump - spadkobierca F.D. Roosevelta słynnego negocjatora z czarnomorskiego uzdrowiska. (Krym obecnie Ukraina/Rosja)
  Donald Trump złoży wieniec pod pomnikiem Kaczyńskiego, wysłucha apelu smoleńskiego w wykonaniu Wojsk Obrony Terytorialnej, wysłucha listy poległych w okolicach lotniska Siewiernyj. Być może nazwiska komuchów zostaną pominięte.

  PS. Strefa pomnika Kaczyńskiego będzie wolna od LGBT (z wyjątkiem Jarosława Kaczyńskiego, abp Głódzia i koncelebransów).

  Warto przypomnieć, że:
  1) 1 września 1939 roku sowiecki samolot Tu154 zaatakował znienacka niczego nie spodziewającą się załogę Westerplatte, która podjęła nierówną walkę pod dowództwem Antoniego Macierewicza zawsze wiernego.
  2) Jarosław Kaczyński po twardej walce z Gronkowcem wyjaśnił wszystkie 3 Tajemnice Smoleńskie i zbudował 2 pomniki na Placu Piłsudskiego.

  Adam Jezierski

 • def11

  Oceniono 30 razy 22

  Przychodzi papier z Nowogrodzkiej do podpisu, to podpisuję, taka robota.

  PAD

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 17

  To było do przewidzenia , jak by miał jaja to by się kaczorowi postawił a że ma wydmuszki to jest jak jest

 • precz_z_komunia

  Oceniono 14 razy 12

  NSDAP 75 lat temu rozpoczęło niszczenie Warszawy a NSDAPiS rozpoczął niszczenie Gdańska!

 • abracadabra1

  Oceniono 14 razy 12

  Przejeli Westerplatte . Zupelnie jak Hitlerowcy .Mam nadzieje , ze Westerplatte wsroci do Gdanska
  i znowu bedzie polskie

 • ks-t

  Oceniono 18 razy 12

  Żeby skończyć wreszcie tę zawieruche wokół Westerplatte proponyuje Kaczyńskiemu postawić tam ONRowskie bojówki, którzy włąśnie mają swieżo poświęcone na JAsnej Górze maczety i bejsbole.

 • antropoid

  Oceniono 24 razy 12

  Mina idealna do postaci.
  Różni byli tutaj na "pierwszym fotelu" - teraz czas na głuptaka.
  I to takiego głuptaka, przy którym Jaś Fasola to krynica mądrości.

 • cozano

  Oceniono 13 razy 11

  Pan (Jarek) każe sługa (Duduś) musi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX