PiS ostatecznie przejęło Westerplatte. Andrzej Duda podpisał specustawę o budowie muzeum

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz apelowała wcześniej do Dudy, by zawetował ustawę.
Zobacz wideo

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 1 sierpnia Andrzej Duda podpisał specustawę, na mocy której powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. To będzie nowy oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zgodnie z nowymi zapisami, własność części terenu Westerplatte zostanie odebrana miastu Gdańsk.

Andrzej Duda podpisał specustawę o Westerplatte

Podpisana przez prezydenta ustawa ma - zdaniem jej autorów - usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Projekt tej ustawy już od jakiegoś czasu był krytykowany przez władze Gdańska, historyków i opozycję - ci z kolei są zdania, że ma posłużyć do przejęcia historycznego terenu, by rząd mógł zorganizować okrągłą rocznicę wybuchy II wojny światowej według własnych planów.

Sporny grunt na półwyspie Westerplatte, gdzie w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa ma ok. 9 ha i należy do kilkunastu właścicieli, w tym. m.in. Straży Granicznej i różnych prywatnych i państwowych firm. Większość z tych terenów należy jednak do Gdańska - znajduje się tam także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża i pozostałości budowli obronnych należących wcześniej do składnicy. To tam co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej.

Urzędnicy z kancelarii prezydenta uważają, że władze Gdańska do tej pory nie potrafiły odpowiednio zagospodarować tego terenu. Nowa ustawa przekazuje teren rządowi.

Więcej o: