Morawiecki w CNN chwalił się sukcesami. "Zerowy PIT dla młodych to wspaniała inwestycja w przyszłość kraju"

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji CNN, w którym zachwalał pomysł obniżenia podatków dla pracowników poniżej 26. roku życia. Przy okazji pochwalił się polskimi sukcesami gospodarczymi.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki był gościem programu CNN i prowadzącego Richarda Questa, który dokładnie wypytywał o najnowszy pomysł polskiego rządu, to jest ulgę "PIT zero dla młodych". Czego się dowiedzieliśmy w trakcie tej rozmowy? Polska gospodarka ma się coraz lepiej, budżet jest bliski ideału, a rząd dokładnie wie, co zrobić, żeby uniknąć potencjalnych patologii grożących obniżeniu podatków.

Mateusz Morawiecki: Ta ulga to dla mnie wspaniała inwestycja w przyszłość kraju

Zerowy PIT to najnowszy pomysł rządu na zatrzymanie młodych pracowników w Polsce. Zamysł jest prosty - obniżony podatek będzie obowiązywał część osób do 26. roku życia, których dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł rocznie. Kto w ciągu roku zarobi mniej - podatku nie zapłaci wcale. Kto zarobi więcej - ten zapłaci podatek od nadwyżki ponad te 85 528 zł. Zdaniem dziennikarza CNN to pomysł nieco ekscentryczny, w związku z czym prowadzący zapytał premiera, czy obniżka podatku wystarczy by zapobiec "drenażowi mózgów". Chodzi o zjawisko emigracji wysokiej klasy specjalistów do krajów, które zapewniają im lepsze warunki pracy. Premier tłumaczył:

Właśnie dlatego wprowadziliśmy to rozwiązanie, ponieważ od samego początku zaczęliśmy obniżać podatki, w tym podatek dochodowy dla młodych ludzi do 26 roku życia. Chcemy, żeby młodzi ludzie zostali w Polsce, żeby szybko znaleźli pracę i zdobyli doświadczenie zawodowe - nie żeby emigrowali. Nie chcemy być starzejącym się i wymierającym krajem. Chcemy być państwem z przyszłością - dlatego wprowadziliśmy ten podatek.

Uspokoił też, że budżet może ponieść takie straty:

Oczywiście, obciąży to nasz budżet, ale na szczęście niewiele brakuje, żeby był zrównoważony. Poradzimy sobie z wyrównaniem tych kosztów. To dla mnie wspaniała inwestycja w przyszłość Polski.

Prowadzący zauważył, że od wejścia do UE z Polski wyemigrowało mniej więcej tyle osób, ile mieszkańców Warszawy i nieco wątpił, że sam podatek wystarczy, żeby odwrócić tę tendencję. Premier i na to miał gotową odpowiedź. Okazuje się, że w Polsce coraz lepiej rozwija się zielony sektor i tam powstanie mnóstwo miejsc pracy:

Oczywiście, że to nie tylko podatek ma w tym pomóc. Przede wszystkim chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy i przyciąganie inwestorów z całego świata. I to się nam bardzo dobrze udało, zwłaszcza w zielonym sektorze.

Jak polski rząd chce powstrzymać pracodawców od np. obniżania pensji o 18 procent? Premier zdradza, że ma do tego kilka narzędzi, m.in. podniesienie płacy minimalnej. Jeszcze 15 lat temu wynosiła ona 200 dolarów i był to jeden z powodów, dla których młodsze pokolenia wyjeżdżały z kraju. Uczyli się za darmo na uniwersytetach - bo w Polsce edukacja akademicka jest darmowa - a potem wyjeżdżali za granicę - zakreślił obraz sytuacji. - W ten sposób biedniejsza Polska płaciła za bogatsze Anglię, Niemcy czy Francję. Z ekonomicznego punktu widzenia to była straszna strata zasobów i zasobów ludzkich. A te są najcenniejsze - mówił. 

Zwiększamy zatem płacę minimalną i przez to pokazujemy pracodawcom, że muszą inwestować w umiejętności, kwalifikacje i właśnie to robią

- podkreślił. Co więcej, premier Mateusz Morawiecki nie ma wątpliwości, że już niedługo w Polsce zmieni się tak wiele na korzyść, że zaczną ściągać tu fachowcy z całego świata. Powiedział: 

Obniżamy właśnie podatek dochodowy z 18 na 17 procent - stąd już blisko do 6 procent. To całkiem prawdopodobne, że wielu ludzi z zagranicy, zwłaszcza wielu ekspertów i wielu wspaniałych dziennikarzy przyjedzie pracować do Polski - wszystkich gorąco zapraszamy.

Program zerowy PIT dla młodych skierowany jest do pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia i otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub umowę zlecenie.

Więcej o: