RMF FM: Krzysztof Szczerski nie obejmie ważnego stanowiska w UE. Lepszy kandydat z Francji

W Komisji Europejskiej rozmawia się o możliwości stworzenia nowego komisarza ds. europejskiej obronności, który będzie pracował przy szefowej KE Ursuli von der Leyen. Jak podaje RMF FM, stanowiskiem miałby być zainteresowany Krzysztof Szczerski. Nieoficjalnie mówi się jednak, że tekę obejmie inny polityk.
Zobacz wideo

Nowy skład Parlamentu Europejskiego wciąż organizuje swoje szyki. Niedawno pojawiła się propozycja, aby w Brukseli powstało nowe stanowisko - komisarza ds. europejskiej obrony. Osoba ta miałaby zarządzać pieniędzmi przeznaczonymi na ten właśnie cel. 

RMF FM: Krzysztof Szczerski nie obejmie teki komisarz ds. obronności

Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM, nową tekę mógłby objąć Krzysztof Szczerski, ponieważ tematyka obronności pozostaje w zakresie jego kompetencji i zainteresowań. W kuluarach mówi się jednak, że polski polityk ma mniejsze szanse na objęcie tego stanowisko niż inny kandydat. Nieoficjalnie mówi się o tym, że teka przypadnie francuskiej minister obrony Florence Parly. Kandydatura zdaje się być bardziej odpowiednia, ponieważ Francja optuje za tym, aby obronność Europy były wzmacniania, a Polska jako kraj, który więcej uwagi poświęca Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. 

Do doniesień RMF FM odniósł się sam Krzysztof Szczerski. Napisał na swoim Twitterze, że jest zdziwiony tym, co przeczytał. Pisze, że nigdy nie potwierdził, że w ogóle będzie się o nią ubiegał i ironicznie dodał, że w Komisji Europejskiej jest ponad 20 tek, więc będzie, o czym pisać, bo nie będzie w stanie objąć wszystkich. 

Ze zdziwieniem dowiaduję się, że rzekomo PRZEGRAŁEM walkę o tekę w Komisji Europejskiej, bez sprawdzenia czy w ogóle o nią zabiegałem, przy okazji podpowiadam, że nie obejmę też ponad dwudziestu innych tek w KE, bo mogę objąć tylko jedną , więc będzie o czym pisać

- czytamy na Twitterze Krzysztofa Szczerskiego. 

Wcześniej Krzysztof Szczerski był także kandydatem na wiceszefa NATO. Stanowisko przypadło jednak rumuńskiemu politykowi Mircea Geoanie. Zanim oficjalnie ogłoszono kto będzie kandydatem, kandydatura Szczerskiego była krytykowana. - Zastępcy sekretarza stanu, to byli ambasadorowie, giganci amerykańskiej dyplomacji, więc panu Szczerskiemu trochę takiego doświadczenia brakuje, nie był ambasadorem - mówił Tomasz Siemoniak, były szef MON w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Więcej o: