Marszałek Sejmu musiał "nagle" lecieć do Rzeszowa. Kilka dni później w sieci zdjęcia z nart

Jeden z tegorocznych lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem był oznaczony jako "sytuacja nagła" - wynika z lektury dokumentów KPRM. Tymczasem kilka dni później marszałek umieszczał zdjęcia z wypoczynku na nartach i wręczania nagród narciarskiego memoriału.
Zobacz wideo

Posłowie PO Sławomir Nitras i Jan Grabiec w ramach kontroli poselskiej uzyskali z Kancelarii Premiera 11 stron dokumentów dotyczących podróży rządowymi samolotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Jak podaje tvn24.pl, uwagę zwraca szczególnie jeden z nich. Było to zapotrzebowanie na lot dla dwóch osób między Warszawą a Rzeszowem, złożone 29 stycznia tego roku i oznaczone jako "sytuacja nagła". Wylot miał odbyć się 31 stycznia, a powrót - 4 lutego. 30 stycznia dokonano zmiany w dokumencie i liczbę pasażerów w drodze do Rzeszowa zwiększono do trzech.

Tymczasem 2 lutego marszałek Marek Kuchciński umieścił na Twitterze wpis o odbywającym się wtedy III Memoriale Olka Ostrowskiego w narciarstwie wysokogórskim w Bieszczadach. Polityk wręczał nagrody zwycięzcom.

Dwa dni później opublikował zdjęcie z wypoczynku na nartach.

W ostatnich dniach marszałek Sejmu Marek Kuchciński wpłacił 15 tysięcy złotych na cele charytatywne za 23 przeloty samolotem specjalnym na trasie Warszawa-Rzeszów i z powrotem. W ubiegłym tygodniu Radio ZET opublikowało dokumenty, z których wynikało, że wśród pasażerów znaleźli się członkowie rodziny Marka Kuchcińskiego.

Kancelaria Sejmu o odpowiedzi 'w dobrej wierze"

W kwietniu o podróże rodziny marszałka rządowymi samolotami pytała Centrum Informacyjne Sejmu dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Dobrosz-Oracz. Otrzymała informację, że "według wiedzy CIS" bliscy nie towarzyszyli marszałkowi.

Jak tłumaczyła szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w odpowiedzi na pismo posła Krzysztofa Brejzy w tej sprawie, zrobiono to "w dobrej wierze, zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy Centrum Informacyjnego Sejmu".

W piątek 9 sierpnia w Sejmie z wniosku klubu PO-KO odbędzie się debata nad odwołaniem Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Kandydatką na jego następcę jest wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

Więcej o: