Sejm, wbrew decyzji sądu, nie udostępni nazwisk osób popierających kandydatów do KRS

Mimo decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego Kancelaria Sejmu nie chce udostępnić wykazów osób popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria tłumaczy, że to przez postępowanie Urzędu Ochrony Danych Osobowych. PO zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.
Zobacz wideo

Pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Kancelaria Sejmu jest zobowiązana do ujawnienia nazwisk osób popierających kandydatów do KRS.

Teraz, jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, do Kancelarii Sejmu wpłynęło wczoraj postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zobowiązujące ją do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w tych wykazach.

"Postanowienie nie ma charakteru ostatecznego, ale tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez Prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie" - czytamy w komunikacie CIS. Wyjaśniono, że postanowienie zostało wydane na podstawie postępowania, które ma wyjaśnić czy ujawnienie danych osobowych sędziów jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych oraz prawem Unii Europejskiej chroniącym dane osobowe, do którego przestrzegania Polska jest zobowiązana.

Kancelaria zasłania się UODO, a Platforma zapowiada zawiadomienie do prokuratury   

Kancelaria Sejmu poinformowała, że będzie oczekiwać na wydanie przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ostatecznej decyzji o dopuszczalności ujawnienia danych osobowych sędziów.

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zapowiada złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, prezes UODO "utrudnia wykonanie prawomocnego wyroku sądu w sprawie ujawnienia list poparcia kandydatów do KRS".

Więcej o:
Komentarze (260)
Sejm, wbrew decyzji sądu, nie udostępni nazwisk osób popierających kandydatów do KRS
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 86 razy 84

  Gra na czas. Kogo następnego poproszą pisiory o opinię? Proboszcza? Czy ujawnienie nazwisk nie naruszy tajemnicy spowiedzi?

 • ilenka50

  Oceniono 77 razy 75

  To pewnie i recenzentów prac magisterskich posłów PiS teraz będzie się utajniać.

 • andy121

  Oceniono 75 razy 71

  najpierw miałem podejrzenia potem wraz z rozwojem tej sprawy coraz większe przekonanie, a teraz to już niemal pewność. TE LISTY ZWYCZAJNIE NIE ISTNIEJĄ.

 • miets1

  Oceniono 74 razy 70

  Listy polskich agentów wywiadu nie podlegały pod RODO i dlatego je opublikowali

 • pepper-salt

  Oceniono 63 razy 59

  Dowodzi to tylko, że PiS robił machlojki, jak zwykle zresztą, i teraz próbuje grać na zwłokę i wszystko zatuszować. Ludu polski, ludu ciemny widzisz to wszystko i wciąż kochasz tę PiS-owską bandę, jesteś tak samo zgniły jak i oni!

 • ochujek

  Oceniono 44 razy 42

  "Uczciwi nie mają się czego obawiać". Tak jakoś to leciało.

 • Pik- Aczu

  Oceniono 44 razy 40

  Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po pizzzowskiej stronie.. W jakim my kraju żyjemy..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX