Sejm, wbrew decyzji sądu, nie udostępni nazwisk osób popierających kandydatów do KRS

Mimo decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego Kancelaria Sejmu nie chce udostępnić wykazów osób popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria tłumaczy, że to przez postępowanie Urzędu Ochrony Danych Osobowych. PO zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.
Zobacz wideo

Pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Kancelaria Sejmu jest zobowiązana do ujawnienia nazwisk osób popierających kandydatów do KRS.

Teraz, jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, do Kancelarii Sejmu wpłynęło wczoraj postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zobowiązujące ją do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w tych wykazach.

"Postanowienie nie ma charakteru ostatecznego, ale tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez Prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie" - czytamy w komunikacie CIS. Wyjaśniono, że postanowienie zostało wydane na podstawie postępowania, które ma wyjaśnić czy ujawnienie danych osobowych sędziów jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych oraz prawem Unii Europejskiej chroniącym dane osobowe, do którego przestrzegania Polska jest zobowiązana.

Kancelaria zasłania się UODO, a Platforma zapowiada zawiadomienie do prokuratury   

Kancelaria Sejmu poinformowała, że będzie oczekiwać na wydanie przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ostatecznej decyzji o dopuszczalności ujawnienia danych osobowych sędziów.

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zapowiada złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, prezes UODO "utrudnia wykonanie prawomocnego wyroku sądu w sprawie ujawnienia list poparcia kandydatów do KRS".

Więcej o: