28-latka bez wyższego wykształcenia wiceministrem. "Oczekuję na absolutorium"

Wiceminister Anna Gembicka nie ma wyższego wykształcenia - donosi "Rzeczpospolita". 28-letnia protegowana premiera - jak opisuje dziennik - zapewnia jednak, że wznowiła naukę i niedługo ukończy studia.
Zobacz wideo

Anna Gembicka, rocznik 1991, została powołana na stanowisko podsekretarza stanu (pot. wiceministra) w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju 4 czerwca tego roku. Na stronie resortu można przeczytać, że jak dotąd zgromadziła następujące doświadczenie:

Studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Była sekretarzem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a wcześniej jego doradcą w gabinecie politycznym.

Na stronach resortu wymienione jest też jej doświadczenie np. w tematyce zrównoważonego rozwoju. "Rzeczpospolita" przywołuje z kolei, jak sama Gembicka pisała o sobie:

Po ukończeniu liceum rozpoczęłam studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Był to okres nie tylko wytężonej nauki, ale również działania na rzecz społeczności. Zaangażowałam się w prace Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

"Rz": Wiceminister bez wyższego wykształcenia. "Oczekuję na absolutorium"

Dziennik ustalił jednak, że Gembicka nie ma wyższego wykształcenia - wiceminister przerwała studia prawnicze i dotąd ich nie ukończyła. "Rzeczpospolita" podnosi, że Anna Gembicka próbowała już swoich sił w polityce - w wyborach samorządowych w 2018 roku startowała bez powodzenia z list PiS, w tym roku ma zawalczyć o mandat poselski.

"Rz" otrzymała odpowiedzi na pytania od Gembickiej, która wskazała, że w "bieżącym roku akademickim wznowiła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego", czeka na absolutorium i przyjęcie pracy magisterskiej.

Minister o Gembickiej: Bardzo zdolna organizatorka

W Radiowej Trójce minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński skomentował tę sprawę w następujący sposób:

Jest na bardzo dobrej drodze, aby to wyższe wykształcenie mieć, bo niedługo, zaraz po wakacjach, czy zaraz na dniach, ma się bronić na wydziale prawa.

Kwieciński nie szczędził komplementów Gembickiej, wspominając, że zna ją od prawie czterech lat i jest to "bardzo zdolna organizatorka". Zaznaczył też, że cieszy go "obniżenie średniej wieku" w jego resorcie, zwłaszcza że "lubi współpracować z młodymi ludźmi". Minister wytknął, że w przeszłości w Polsce mieliśmy np. dwóch prezydentów bez wyższego wykształcenia.

Jakie są obowiązki Gembickiej w resorcie? - Jest m.in. odpowiedzialna za sprawy związane z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, budzeniem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, oraz za wsparcie, które kierujemy do kół gospodyń wiejskich - mówił.

Kim jest Anna Gembicka?

O Gembickiej i innych młodych protegowanych premiera Mateusza Morawieckiego pisał niedawno również "Dziennik Gazeta Prawna", jednak tam padało stwierdzenie, że to "młoda prawniczka". Jednocześnie "DGP" opisywał, że w resorcie kierowanym przez Jerzego Kwiecińskiego Gembicka miała zastąpić Andżelikę Możdżanowską, która została europosłanką.

Przejęcie jej obowiązków miało się wiązać m.in. z zajęciem się ustawą o kołach gospodyń wiejskich. Natomiast na stronach resortu można przeczytać o jej aktywności w ramach programu Mosty dla Regionów. W Polskim Radiu całkiem niedawno opowiadała za to o funduszu autobusowym.

Więcej o: