ONZ interweniuje w sprawie sędzi Aliny Czubieniak. Pierwsza taka sprawa w Europie

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów i prokuratorów Diego Garcia Sayan wezwał Polskę do wyjaśnień w sprawie sędzi Aliny Czubieniak, która została ukarana przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydane przez siebie orzeczenie. Interwencja ONZ jest ewenementem w skali europejskiej.
Zobacz wideo

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów i prokuratorów po raz pierwszy w historii wezwał rząd kraju europejskiego do wyjaśnień ws. konkretnego sędziego. Do podobnych interwencji sprawozdawcy ONZ dochodziło do tej pory w takich krajach jak Nigeria czy Wenezuela. O sprawie sędzi Aliny Czubieniak ONZ poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- To sytuacja o wyjątkowym znaczeniu. Po raz kolejny polski rząd krytykują poważane instytucje międzynarodowe za tak zwaną reformę systemu sprawiedliwości. (...) W raporcie opublikowanym na początku lipca, który obejmuje sytuacje w ponad 40 krajach, [obecny specjalny sprawozdawca - red.] zwrócił uwagę, że dotkliwość i surowość sankcji ma również "efekt mrożący", który wywierany jest na innych sędziów czy prokuratorów. Ci z obawy przed postawieniem im zarzutów dyscyplinarnych mogą zrezygnować z wyrażania krytycznych opinii - w rozmowie z Onetem powiedziała szefowa Amnesty International w Polsce Draginja Nadażdin.

W odpowiedzi na pytania Onetu rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ewa Suwara potwierdziła, że resort odpowiedział Diego Garcii Sayanowi, ale nie upubliczni swojej odpowiedzi, bo "udostępnienie publiczne korespondencji powinno pozostawać w gestii sprawozdawcy". Z odpowiedzi rzeczniczki wynika, że na dalsze pytania sprawozdawcy ONZ odpowiadać będzie Ministerstwo Sprawiedliwości. To odmówiło dziennikarzom komentarza do sprawy zarzutów stawianych przez specjalnego sprawozdawcę ONZ.

"Dyscyplinarka" sędzi Aliny Czubieniak. "Mogła uchybić godności zawodu sędziego"

Przypomnijmy, że w marcu tego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała sędzię Aliną Czubieniak z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim upomnieniem. Orzekający w sprawie sędziowie uznali, że sędzia niewłaściwie zastosowała przepis, na mocy którego uchyliła areszt upośledzonemu 19-latkowi oskarżonemu o napastowanie nieletniej i odesłała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sędzia tłumaczyła swoją decyzję tym, że oskarżony mężczyzna nie miał obrońcy ani w prokuraturze, ani w sądzie I instancji. Co więcej, 19-latek jest analfabetą, a w prokuraturze został pouczony o swoich prawach i obowiązkach... na piśmie - pisze Interia

Po zapadnięciu wyroku w sprawie 19-latka sędzia Alina Czubieniak udzieliła wywiadu dla Onetu, który stał się kolejnym źródłem jej problemów. Skrytykowała w nim decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec niej, mówiąc, że ta rozprawa "to było najbardziej żenujące wydarzenie" w jej życiu zawodowym, a samą karę upomnienia nazwała "ustawką". Na wypowiedź sędzi zareagował rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i wszczął wobec sędzi Czubieniak postępowanie wyjaśniające. Zdaniem rzecznika sędzia Czubieniak "dokonała znieważających ocen dotyczących składu orzekającego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" i mogła "uchybić godności zawodu sędziego". 

Więcej o: