NIK. Nieprawidłowości w instytucji kierowanej przez człowieka PiS, Kazimierza Kujdę

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne nieprawidłowości w działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tą instytucją kierował wtedy Kazimierz Kujda, wówczas zaufany prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

O wstępnych wynikach kontroli NIK napisali dziennikarze "Rzeczpospolitej". Kontrolerzy, badający działalność NFOŚiGW w 2018 roku, wyliczają nieprawidłowości. W tym czasie instytucją kierował już zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego - Kazimierz Kujda.

Kontrolerzy NIK o działalności NFOŚiGW

Kontrolerzy skrytykowali dofinansowanie portalu Puszcza.tv, której właścicielem była fundacja Niezależne Media. Założycielem fundacji jest z kolei Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny prorządowej "Gazety Polskiej". Portal w założeniu miał pokazywać na żywo nagrania z Puszczy Białowieskiej. NFOŚiGW w 2018 roku przyznał mu dotację aż 7,2 mln złotych. Według NIK-u tak wysokie dofinansowanie było "niegospodarne", ponieważ strona nie osiągała deklarowanego zasięgu w internecie.

Kolejną rzeczą wskazaną przez NIK było sfinansowanie pochlebnego artykułu w "Przeglądzie Hodowlanym", dotyczącego szefa rady nadzorczej NFOŚiGW profesora Romana Niżnikowskiego. Gazeta ta dodatkowo finansowana jest przez organizację, której przewodniczącym jest sam Niżnikowski. 

Wśród nieprawidłowości wymieniono też "lekceważenie przepisów przeciwpożarowych" i, co za tym idzie, narażenie życia pracowników. Dodatkowo w badanych księgach rachunkowych w 76 procentach stwierdzono błędy.

Fundusz ochrony środowiska nie zgodził się "z większością kwestii podnoszonych w wystąpieniu pokontrolnym NIK". "Rzeczpospolita" cytuje ich komentarz, że NIK miał uwzględnić "prawie 40 proc. zastrzeżeń".

Kazimierz Kujda - kariera

Kazimierz Kujda współpracę z Jarosławem Kaczyńskim zaczął na początku lat 90. W ostatnich latach był prezesem spółki Srebrna. W czasie rządów PiS Kujda awansował na stanowisko prezesa NFOŚiGW, z którego odwołany został w lutym 2019 roku. Przyczyną dymisji było ujawnienie informacji, że Kujda w latach 1979-1987 zarejestrowany był jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard". On sam złożył oświadczenie, w którym napisał, że w młodości "mógł podpisać jakieś dokumenty", natomiast "nie podjął współpracy, która prowadziłaby do krzywdzenia kogokolwiek lub naruszania czyichś dóbr".

Więcej o:
Komentarze (69)
NIK. Nieprawidłowości w instytucji kierowanej przez człowieka PiS, Kazimierza Kujdę
Zaloguj się
 • janjan101

  Oceniono 33 razy 29

  Bolszewickie mordy pisowców aż spuchnięte od pazerności.
  A mówiło się że komuchy kradli, to co powiedzieć o tych bydlakach, pzpr-owcy to przy nich wzór uczciwości.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 29 razy 25

  Jarosław czuł mięte do Kujdy ze względu na tego samego oficera prowadzącego? Zżyli się chłopcy ze sobą.

 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 20

  "Nieprawidłowości" jako określenie bezczelnego złodziejstwa, to podobny eufemizm do "nadużyć seksualnych" kleru katolickiego, oswajający nieco gwałty na dzieciach.

 • izopropanol

  Oceniono 24 razy 20

  No ale co to za news? News to by był jakby u Pisiorów nic nie znaleźli i wszystko by było w porządku. Swoją drogą, NIK tak kontroluje, te raporty pisze i co dalej? Bo chyba wielkie nic.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 21 razy 19

  Czy w zakresie "gospodarki wodnej" Kujda coś zrobił ???????
  OCZYWIŚCIE NIC !!!!!
  Wystarczy popatrzeć dziś na Wisłę i przypomnieć sobie wcześniejsze powodzie.

 • remo29

  Oceniono 14 razy 14

  Złodziej na złodzieju. Jak Jarek mówił o UKŁADZIE, to mógł przynajmniej powiedzieć, że to jego układ.

 • albacor

  Oceniono 13 razy 13

  PIS dzielcy kasują nawet to co działo się za poprzednich rzadów, z komuną włącznie. A Kujdzie przez bliskie koneksje z konusem gó... zrobia. Będzie gdzie indziej zarzadzał traceniem kupy szmalu zgarniajac smietanke dla siebie. Rzygać sie chce

 • optymistaa43

  Oceniono 14 razy 12

  Balbina,Ryszard,Wolfgang,PIotrowicz.ilu jeszcze ukrytych agentow PZPR jest w szeregach PiS,agentow ktorzy w czasach PZPR krzywdzili ludzi.a teraz wypaczaja swoim dzialaniem obraz Polskii i jej demokratyczne zasady.Ilu jeszcze ich jest?.

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 11

  PIS to mafia niszcząca Polskę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX