Pół miliona złotych z wynagrodzenia Glapińskiego to premie i nagrody. Terlecki szczerze: Piękna suma

Ponad pół miliona złotych z wynagrodzenia prezesa NBP to premie i nagrody, które przyznaje mu zarząd banku centralnego. Ryszard Terlecki pytany o zarobki Adama Glapińskiego odpowiedział, że to "piękna suma".
Zobacz wideo

Niedawno "Fakt" opublikował fragmenty ustaleń Najwyższej Izby Kontroli po tym, jak zainteresowała się Narodowym Bankiem Polskim. Adam Glapiński, prezes NBP, w 2018 roku uzyskał 710 tys. zł, z czego pół miliona złotych stanowiły nagrody i premie.

To dawało blisko 60 tys zł. miesięcznie, wszystko oczywiście zgodnie z prawem - nagrody przyznawał zarząd NBP. Zasadnicze wynagrodzenie prezesa NBP to natomiast "zaledwie" 18 tys. zł.

Terlecki o zarobkach prezesa NBP: Piękna suma

Ponieważ sprawę opisały media, zwrócono się z komentarzami do polityków na temat zarobków prezesa banku centralnego. Jednym z nich był wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Gdy dziennikarze, m.in. z RMF FM zapytali go w parlamencie o wynagrodzenie Glapińskiego, odparł z uśmiechem:

Piękna suma.

Padło też pytanie, czy zarobki prezesa NBP nie powinny być mniejsze. W tym wypadku Ryszard Terlecki stwierdził, że są to skromne pieniądze w porównaniu z zarobkami prezesów banków.

W przypadku prezesów banków komercyjnych zarobki są o wiele wyższe: w Polsce przekraczają one nawet 5,5 mln zł rocznie. Z kolei pensje prezesów banków centralnych w Europie i na świecie są mocno zróżnicowane: szef FED ma mniej więcej tyle, co szef NBP (około 202 tys. dolarów), gdy już np. prezes Szwajcarskiego Banku Centralnego zarabia rocznie ponad 780 tys. euro.

Więcej o:
Komentarze (136)
Zarobki prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Ryszard Terlecki komentuje: Piękna suma
Zaloguj się
 • feldkuratkatz

  Oceniono 27 razy 27

  A za każdą z tych pół miliona złotówek można sobie kupić bank! Polska to zaiste kraj wielkich możliwości....

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 23

  Modlił się Duda i cały pis o ojczyznę dojną i mają a ludzie , co tam ludzie , do roboty i morda w kubeł

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 21

  Mozg staje i wlos sie jezy, na mysl o tym co wolski Al Capone wyczynia z ta Polska i jak wynagradza bande mafijna mu sluzaca od czasow PC i srebrzystych afer!

 • threemen

  Oceniono 22 razy 20

  Koleś z dojnej zmiany pół miliona, suweren pół tysiąca. I jaki szczęśliwy, będzie głosował na tych dobroczyńców po grób.

 • 174pit

  Oceniono 22 razy 20

  500.000+
  Taka tam zapomoga dla upośledzonych (finansowo) bankowców...

 • serenita123

  Oceniono 21 razy 19

  "piękna suma" :)) ale trzeba ją zebrać, więc zaczną od zabrania niepełnosprawnym.
  Zabiorą tym tysiącom biedujących, którym dała poprawka opozycji.
  i cyk! Jest dla Glapusia i jego haremu pół banieczki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX