Ile Tadeusz Rydzyk dostał na swoje "imperium" od początku rządów PiS? OKO.Press: Ponad 214 mln złotych

Co najmniej 214 milionów 238 tysięcy 441 złotych z publicznych pieniędzy - tyle, jak wynika z wyliczeń OKO.Press, otrzymały od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości wszystkie podmioty związane z Tadeuszem Rydzykiem. Pod uwagę wzięto m.in. dotacje na fundacje, spółki i szkołę wyższą redemptorysty.
Zobacz wideo

Ze szczegółowych obliczeń przygotowanych przez dziennikarzy i analityków portalu OKO.press wynika, że od początku rządów partii Jarosława Kaczyńskiego podmioty związane z Tadeuszem Rydzykiem dostały z publicznych pieniędzy 214 238 441 złotych. Kwota ta została przekazana od 2016 roku przez ministerstwa, organizacje i spółki pod kontrolą PiS i wszystko wskazuje na to, że wciąż nie jest to wszystko.

Ile dostał Rydzyk na swoje inicjatywy? OKO. Press: Co najmniej 214 mln zł z publicznych pieniędzy

Część dotacji na podmioty należące do Tadeusza Rydzyka, do których dotarł portal OKO.Press, nie była wcześniej znana. To m.in. 200 tysięcy złotych przekazanych Fundacji Lux Veritatis przez Fundację KGHM na "dofinansowanie badań naukowych" a także 5 milionów złotych z rezerwy państwa, które przekazał premier Mateusz Morawiecki na budowany w Toruniu Park Pamięci Narodowej.

Beneficjentami dotacji na kwotę opiewającą na 214 milionów złotych są: Fundacja Lux Veritatis, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, spółka Geotermia Toruń, firma Bonum zajmująca się sprzedażą czasu i miejsca na cele reklamowe w radiu i telewizji oraz spółka SPES wydająca "Nasz Dziennik". Najwięcej, bo aż 117 milionów złotych, popłynęło do "imperium Rydzyka" z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziennikarze OKO.Press podkreślają, że kwota, choć ogromna, wciąż nie jest pełna - przypuszczalnie wciąż nie są znane wszystkie instytucje, które wsparły "dzieła" Rydzyka dotacjami, bo do danych nie jest łatwo dotrzeć. W wyliczeniu nie uwzględniono także dotacji przekazanych Fundacji Nasza Przyszłość.

Rydzyk: Nikt nas nie wspiera

Przypomnijmy, że na początku lipca tego roku poinformował, że zbiera na spłatę nowego wozu transmisyjnego Radia Maryja, który kosztował 5 mln zł. Zaapelował do słuchaczy, aby podczas corocznej pielgrzymki na Jasną Górę przekazywali w małych kopertach datki. We wrześniu zeszłego roku na corocznym spotkaniu radia Maryja Tadeusz Rydzyk skarżył się na sytuację finansową swoich mediów i szkoły w Toruniu. - Nikt nas nie wspiera - mówił wówczas, skarżąc się rząd PiS. - Powiem wam, że jest tak, że myślimy od pierwszego do pierwszego i głowimy się, jak dać radę. Patrzcie co jest zrobione z tych waszych groszy, modlitwy, i silnej woli. Czy myśmy coś zmarnowali? Czy my pływamy w tych pieniądzach? - pytał. W 2017 roku mówił z kolei: Ze spółek Skarbu Państwa mamy mniej, niż kot napłakał.

Więcej o:
Komentarze (219)
Ile Tadeusz Rydzyk dostał na swoje "imperium" od początku rządów PiS? OKO.Press: Ponad 214 mln złotych
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 57 razy 47

  Zdjęcie zbratanych Rydzyka i Piotrowicza bezcenne, chichot historii.

 • def11

  Oceniono 55 razy 45

  Mafijne państwo, PiS z Rydzykiem i jemy podobnymi w biały dzień okradają nas wszystkich.

 • arreis65

  Oceniono 52 razy 40

  komunista i złodziej w jednym stali domku :-)))

 • antropoid

  Oceniono 41 razy 31

  WIDAĆ z kim się rydzyk przyjaźnił w PRLu...

 • senior2244

  Oceniono 36 razy 26

  Komunistyczny prokurator oraz złodziej i oszust z Torunia uwielbiani przez cały PiS z kurduplem na czele.

 • antropoid

  Oceniono 33 razy 23

  Kler zawsze pod rękę z reżimami - na komunę tylko pyskowali - bo ich od koryta oderwała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX