Magdalena Fitas-Dukaczewska, tłumaczka Donalda Tuska, ponownie zwolniona z tajemnicy

Śledczy ponownie zdecydowali o zwolnieniu Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy zawodowej. Tłumaczka wielu polskich prezydentów i premierów jest świadkiem w śledztwie dotyczącym Smoleńska.
Zobacz wideo

Magdalena Fitas-Dukaczewska pracowała jako tłumaczka Donalda Tuska podczas jego wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia i wcześniejszej wizyty w Katyniu 7 kwietnia. Fitas-Dukaczewska była tłumaczką  wielu szefów rządów i prezydentów - pełniła tę funkcję od 1999 do 2015 r. Jak poinformowało Radio Zet, w  związku ze śledztwem dotyczącym zdrady dyplomatycznej, której po katastrofie w Smoleńsku miał się wg prokuratury dopuścić Donald Tusk, śledczy chcą przesłuchać tłumaczkę.

Prokuratura ponownie zwalnia Fitas-Dukaczewską z tajemnicy

W wypowiedzi dla PAP, cytowanej m.in. przez portal tvn24.pl, Paweł Morawski, pełnomocnik Fitas-Dukaczewskiej, poinformował, że prawdopodobnie złożą zażalenie na decyzję śledczych. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie złożyli takiego zażalenia, bo zakładam, iż podstawy decyzji prokuratury są zbliżone do tych, które były rozważane wcześniej - stwierdził. Zaznaczył jednak, że nie może mówić o uzasadnieniu decyzji prokuratury.

Sąd uchylił poprzednią decyzję prokuratury

W styczniu Magdalena Fitas-Dukaczewska odmówiła składania zeznań w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" ws. katastrofy smoleńskiej, które wszczęto po doniesieniach Antoniego Macierewicza. Była tłumaczka Donalda Tuska powołała się na obowiązującą ją tajemnicę zawodową. Adwokat Fitas-Dukaczewskiej tłumaczył, że zwolnienie jej klientki z tajemnicy byłoby szkodliwe dla interesu państwa. Prokuratura wtedy zwolniła tłumaczkę z tajemnicy zawodowej, ale w marcu decyzję tę uchylił sąd. 

Przesłuchanie miało się odbyć w ramach śledztwa wszczętego po doniesieniach Antoniego Macierewicza sprzed dwóch lat. Według ówczesnego szefa MON, Donald Tusk dopuścił się "zdrady dyplomatycznej", oddając Rosjanom badanie katastrofy. Magdalena Fitas-Dukaczewska zajmowała się m.in. tłumaczeniem rozmowy Tuska z Władimirem Putinem w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Więcej o: