Ursula von der Leyen przyleci do Polski. Ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek 25 lipca przyleci do Polski. Podczas wizyty spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Zobacz wideo

Informację tę za pośrednictwem Twittera potwierdził rzecznik prasowy rządu Piotr Muller. Tematem rozmów mają być m.in. sprawy personalne i programowe w nowej Komisji Europejskiej. Poruszona zostanie więc kwestia kandydata na stanowisko polskiego komisarza UE.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim

Według dziennikarzy "Rzeczpospolitej" rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa siedmiu kandydatów. Wśród nich znajduje się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emiliewcz, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński oraz eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan, Ryszard Czarnecki i Jacek Saryusz-Wolski.

Przed spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim Ursula von der Leyen odwiedzi też Francję, gdzie odbędzie rozmowę z prezydentem Emmanuelem Macronem. Ursula von der Leyen jest pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Niemiecka polityk z wykształcenia jest ekonomistką i lekarzem. W 2003 roku została ministrem spraw społecznych, a dwa lata później powołana została na stanowisko minister do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży w rządzie Angeli Merkel. Ostatnim stanowiskiem w rządzie było przewodzenie resortem obrony. 

  
 

Więcej o: