Siedmiu kandydatów na polskiego komisarza w KE. Wśród nich m.in. Ryszard Czarnecki

Do 26 sierpnia kraje członkowskie Unii Europejskiej mają przedstawić swoich kandydatów na komisarzy UE. Według "Rzeczpospolitej" rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa siedem nazwisk na to stanowisko. Wśród nich jest Ryszard Czarnecki
Zobacz wideo

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła, by rządy państw Unii Europejskiej wybrały po dwóch kandydatów na komisarzy - kobietę i mężczyznę, którzy wejdą w skład Komisji Europejskiej. Na razie większość, bo aż 14 państw, przedstawiło przewodniczącej tylko jednego kandydata.

Prawo i Sprawiedliwość rozważa kandydaturę siedmiu osób, na stanowisko polskiego komisarza w KE

Jak podaje "Rzeczpospolita" decyzji w sprawie kandydata nie podjął jeszcze polski rząd. Jak wynika z informacji gazety, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, premier oraz Pałac Prezydencki mają przedstawić jednego lub dwóch kandydatów z listy siedmiu branych pod uwagę nazwisk.

Pierwszymi rozważanymi przez rząd kandydatami mają być: szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wśród europosłów PiS na stanowisko komisarza rozważani są m.in. Ryszard Czarnecki, Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski. Po wyborze jednej z siedmiu osób kandydat zatwierdzony zostaje przez odpowiednią komisję Parlamentu Europejskiego.

Według "Rzeczpospolitej" największą szansę na stanowisko komisarza mają Adam Bielan, Konrad Szymański oraz Krzysztof Szczerski. Jeśli Polska przychyli się do prośby Ursuli von der Leyen to przedstawi jako kandydata także Jadwigę Emilewicz

Z kolei dziennikarze "Polityki" wskazują, że wybór może zależeć od funkcji, jaka przydzielona zostanie polskiemu komisarzowi. W przypadku bardziej technicznej roli większą szansę na objęcie teki komisarza mają Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz. Ich szanse wzrosną jeśli Polsce przypadnie jedna z tek, o którą zabiega rząd Mateusza Morawieckiego. Dotyczy to stanowiska komisarza do spraw energii, rolnictwa lub budżetu.

Komisja Europejska składa się z kolegium 28 komisarzy, w tym z przewodniczącego i jego zastępcy. Stanowisko komisarzy przyznawane jest jednemu z kandydatów z każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Wybierani są na pięcioletnią kadencję i zajmują się określonym obszarem polityki przydzielonym przez przewodniczącego KE. 

Więcej o: