Angela Merkel najbardziej wpływowym przywódcą w UE według Polaków. Drugi Morawiecki [SONDAŻ]

Na pytanie, kto jest najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej, Polacy odpowiedzieli jednoznacznie - takim politykiem jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Na premiera Polski Mateusza Morawieckiego zagłosowało o połowę mniej osób.
Zobacz wideo

Sondaż dotyczący najbardziej wpływowych przywódców w Unii Europejskiej na zlecenie portalu Interia zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Pytanie, które zadano ankietowanym, brzmiało: "Kto jest najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej?". Wyniki badania pokazują, że aż 55,7 proc. badanych uważa, że najbardziej wpływowa jest kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Polacy uważają, że najbardziej wpływowy przywódca w UE to Angela Merkel. Drugie miejsce należy do Mateusza Morawieckiego.

Drugie miejsce w sondażu dot. najbardziej wpływowych przywódców na forum Unii Europejskiej zajął Mateusz Morawiecki - swój głos oddało na niego 21,4 proc. ankietowanych. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: prezydent Francji Emmanuel Macron (7,1 proc) oraz premier Węgier Victor Orban (2,7 proc.). Inni przywódcy krajów wspólnoty europejskiej zostali uznani za najbardziej wpływowych przez zaledwie 1,3 proc. badanych. Ponad 11 proc. ankietowanych nie wyraziło jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Widać wyraźną różnicę w tym, kto uznaje za najbardziej wpływowego przywódcę Angelę Merkel, a kto Mateusza Morawieckiego. Na kanclerz Niemiec głosowali głównie mężczyźni, osoby w wieku 30-39 lat oraz osoby z wyższym wykształceniem, z kolei na premiera Polski głosowały najczęściej kobiety, osoby w wieku 18-29 oraz powyżej 70. roku życia, a także ludzie z wykształceniem podstawowym lub średnim.

Sondaż IBRiS dla Interii przeprowadzono w dniach 12-13 lipca 2019 roku na grupie 1100 osób.

Więcej o:
Komentarze (78)
Angela Merkel najbardziej wpływowym przywódcą w UE według Polaków. Drugi Morawiecki [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 39 razy 29

  Morawiecki DRUGIM NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYM PRZYWÓDCĄ W EUROPIE?!

  Na jakich prochach jadą ludzie, którzy byli w stanie coś takiego wymyślić?…

 • pysio62

  Oceniono 25 razy 21

  Morawiecki to znany juz od dawna konfabulant, bajcarz, bajkopisarz, bankster, deweloper, osobnik ktory uwaza ze Polacy sa niedorobieni (Morawiecki uzyl duzo bardziej dosadnego slowa) i powinni pracowac za miske ryzu. Czegoz to juz nie robil ten Morawiecki. Wprowadzal Polske do UE, mial w tej dziedzinie wieksze zalugi niz Kwasniewski, Miller i wszyscy inni razem wzieci. W walce z komuna ma wieksze zaslugi niz Walesa, Frasyniuk i Bujak razem wzieci. Wybudowal tez juz milion samochodow elektrycznych, tak jak bracia Kaczynscy wybudowali 3 miliony mieszkan, i tak jak bedzie z elektrycznymi autobusami w Sanoku Jaroslawa Kaczynskiego. itd.itp. Ale czy mozemy tez jak Morawiecki kupowac nieruchomosci na slupy, i to jeszcze na dodatek za nie swoje pieniadze?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 16 razy 16

  Co ta TVPiS robi z Suwerenem? Jeszcze 4 lata prania mózgów i połowa Polaków będzie sądzić, że Morawiecki uczył Macrona jeść widelcem.

 • zielona-galazka

  Oceniono 16 razy 16

  Morawiecki bardziej wpływowy niż Macron? Ha, ha, ha.... Głupota wyborców PiSu jest przerażająca.

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 15

  Nie wierzę , Mateusz drugi , to musi być błąd albo prowokacją , on jest pierwszym kłamcą i oszustem RP

 • pysio62

  Oceniono 21 razy 15

  Mozna sobie pisac i mowic co sie chce, ale prawda jest brutalna. Morawiecki i PIS zostali ograni jak malo wazne dzieci. Niemka bedzie szefowa KE, Polska nie dostala zadnego znaczacego stanowiska, V4 i w ogole Europa Wschodnia i Srodkowa nie dostala zadnego waznego stanowiska. Timmermanns bedzie prawie na pewno w dalszym ciagi wiceszefem KE, i to z bardzo mocna pozycja, a to, ze nie zostal szefem KE nie zalezalo wcale od PIS-u, czy V4 czy Wloch, tylko po prostu czesc EPL nie chciala socialisty na stanowiski szefa KE, oni uwazali ze to stanowisko nalezy sie EPL, i tak tez sie stalo, najprawdopodobniej w kazdym badz razie. Leyen i inni wybrani na wysokie stanowiska w UE maja bardzo krytyczny stosunek do PIS-u i lamania przez PIS Konstytucji i prawa w Polsce, i wielu tez z nich jest w mniejszym czy wiekszym stopniu federalistami, wiec i w tym temacie im z Kaczynskimn i PIS-em jest nie po drodze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX