Angela Merkel najbardziej wpływowym przywódcą w UE według Polaków. Drugi Morawiecki [SONDAŻ]

Na pytanie, kto jest najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej, Polacy odpowiedzieli jednoznacznie - takim politykiem jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Na premiera Polski Mateusza Morawieckiego zagłosowało o połowę mniej osób.
Zobacz wideo

Sondaż dotyczący najbardziej wpływowych przywódców w Unii Europejskiej na zlecenie portalu Interia zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Pytanie, które zadano ankietowanym, brzmiało: "Kto jest najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej?". Wyniki badania pokazują, że aż 55,7 proc. badanych uważa, że najbardziej wpływowa jest kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Polacy uważają, że najbardziej wpływowy przywódca w UE to Angela Merkel. Drugie miejsce należy do Mateusza Morawieckiego.

Drugie miejsce w sondażu dot. najbardziej wpływowych przywódców na forum Unii Europejskiej zajął Mateusz Morawiecki - swój głos oddało na niego 21,4 proc. ankietowanych. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: prezydent Francji Emmanuel Macron (7,1 proc) oraz premier Węgier Victor Orban (2,7 proc.). Inni przywódcy krajów wspólnoty europejskiej zostali uznani za najbardziej wpływowych przez zaledwie 1,3 proc. badanych. Ponad 11 proc. ankietowanych nie wyraziło jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Widać wyraźną różnicę w tym, kto uznaje za najbardziej wpływowego przywódcę Angelę Merkel, a kto Mateusza Morawieckiego. Na kanclerz Niemiec głosowali głównie mężczyźni, osoby w wieku 30-39 lat oraz osoby z wyższym wykształceniem, z kolei na premiera Polski głosowały najczęściej kobiety, osoby w wieku 18-29 oraz powyżej 70. roku życia, a także ludzie z wykształceniem podstawowym lub średnim.

Sondaż IBRiS dla Interii przeprowadzono w dniach 12-13 lipca 2019 roku na grupie 1100 osób.