Czy Donald Tusk będzie przesłuchiwany? Marcin Horała: Nie będziemy się bawić w króliczka

- Uznaliśmy, że już nie będziemy się bawić w takiego "króliczka", bo to jest trochę niepoważne - powiedział przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała, zapytany o to, czy odbędzie się kolejne przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska.
Zobacz wideo

Marcin Horała był gościem Radiowej Jedynki. Zapytany o to, czy były premier Donald Tusk będzie jeszcze przesłuchiwany przez komisję śledczą do spraw wyłudzeń VAT, jej przewodniczący odpowiedział, że "wszystko wskazuje na to, że nie".

- Po prostu sytuacja jest taka, że [Donald Tusk - red.] nie chce, unika, a w tej funkcji, którą pełni, ma pewne narzędzia, żeby to zrobić, do pewnego czasu skutecznie. A komisja musi skończyć przed końcem kadencji - powiedział Marcin Horała. - Było jedno przesłuchanie, wiele najistotniejszych pytań padło. Uznaliśmy, że już nie będziemy się bawić w takiego "króliczka", bo to jest trochę niepoważne.

Marcin Horała powiedział także, że przesłuchanie Donalda Tuska jest szansą dla niego samego, aby odpowiedział na pewne zarzuty, a to, że nie chce z tej szansy skorzystać, "to jego problem". 

Marcin Horała: Raport komisji śledczej ds. VAT w pierwszej połowie września

Przewodniczący komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT zapowiedział, że raport komisji już powstaje i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony publicznie pod koniec sierpnia. Z przewidywań Horały wynika, że raport może zostać uchwalony w połowie września - wówczas jego komisja zakończy prace. Zapytany o to, na jakich kwestiach najbardziej skupia się komisja, odpowiedział, że takich wątków jest ok. 50. 

- Najbardziej skupimy się na tym, jak funkcjonował szczyt administracji państwowej, na kwestiach systemowych, legislacji, kto ten system tak ustawił, kto wprowadzał pewne rozwiązania do prawa, kto opóźniał pewne rozwiązania uszczelniające lub ich nie wprowadzał - odpowiedział przewodniczący komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT. 

 

Donald Tusk przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT

Przypomnijmy, że Donald Tusk zeznawał przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT 17 czerwca tego roku. Kolejne przesłuchanie byłego premiera miało odbyć się we wtorek 16 lipca. Wniosek o usprawiedliwienie nieobecności Tuska na przesłuchaniu złożył mecenas Roman Giertych. Polityk nie mógł stawić się na przesłuchaniu z uwagi na obowiązki związane z końcem kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. 

Więcej o: