Grzegorz Schetyna: Do wyborów jako Koalicja Obywatelska. Bez SLD. Na listach miejsca dla samorządowców - "5, 10 i ostatnie"

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska wystartują w wyborach jako Koalicja Obywatelska. Pomimo że nie znalazło się w niej miejsca dla SLD, a PSL samo zrezygnowało, Grzegorz Schetyna poinformował, że Koalicja będzie miała nową formułę, w której znajdzie się miejsce dla nowych kandydatów. 
Zobacz wideo

- Idziemy do wyrobów jako Koalicja Obywatelska, ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz pogląd, nasz pomysł na Polskę, chcą bronić praworządności, demokracji i pozycji polski w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Koalicja Obywatelska w wyborach w nowej formule

Podkreślał jednak, że Koalicja Obywatelska będzie miała nową formułę. Zostanie rozszerzona o nowych członków, których nie było widać wcześniej w pierwszych szeregach wyborów. Chodzi o: społeczników, ekspertów, samorządowców, organizacje pozarządowych - wymieniał Schetyna. Zapewnił, że KO zadba o to, aby na listach wyborczych KO znalazło się co najmniej 20 proc. miejsc dla osób o takich korzeniach politycznych. 

Znaleźliśmy nową formę politycznej ekspresji wszystkiego co dziś aktywne, ofensywne, demokratyczne, praworządne

- mówił lider Platformy.

Grzegorz Schetyna powiedział także, jakie oczekiwania wynikowe mają członkowie Koalicji. - Wszystko, co będzie wynikiem powyżej 38,5 proc. będzie dla nas satysfakcjonujące.

Listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej zostaną przedstawione w piątek 26 lipca

Koalicja Obywatelska bez SLD i PSL

W skład Koalicji Obywatelskiej wejdą Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. - Dziś rozszerzamy ją o miejsca dla ekspertów, samorządowców, aktywistów. [...]  5, 10 i ostatnie miejsce zostawimy wskazaniom samorządowców - mówił Grzegorz Schetyna. Oznacza to, że z Koalicją Obywatelską nie pójdzie Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Grzegorz Schetyna powiedział, że lider SLD Włodzimierz Czarzasty został poinformowany o tej decyzji osobiście przed rozpoczęciem konferencji. 

Jeżeli nie ma zgody, żeby wszystkie partie poszły razem, kończymy z formułą partyjną. Dzisiaj najważniejsze jest dla nas wydobyć energię z obywateli

- komentował brak SLD w Koalicji Obywatelskiej. Podkreślał, że to nie jest proste podpisanie porozumienia między partiami i rozdzielenie się mandatami. 

Decyzja PSL kończy historię Koalicji Europejskiej. To nasza odpowiedź na nową jakość życia polskiej polityki. Uważamy, że tylko nowa forma polityki ma szansę stanąć przeciwko PiS-owi. Zapraszamy do nowej formuły Koalicji Obywatelskiej - wszyscy się w niej zmieszczą

- mówił. Dodał jednak, że bardzo ważne jest to, żeby w wyborach do Senatu, gdzie okręgi są jednomandatowe, Koalicja Obywatelska i PSL nie poszły przeciwko sobie w bratobójczej walce. - Ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie i zrobię wszystko, żeby tak się stało.

Więcej o: