Sondaż IBRIS: Andrzej Duda nie jest już liderem rankingu zaufania. Donald Tusk poza podium

Według ostatniego sondażu prezydent nie jest już liderem rankingu zaufania wśród Polaków. Andrzeja Dudę wyprzedził premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Onetu wynika, że prezydent Andrzej Duda nie jest już politykiem, który cieszy się największym zaufaniem w Polsce. Z polityków związanych z opozycją najwięcej głosów uzyskał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Donald Tusk.

Andrzej Duda zdeklasowany. Mateusz Morawiecki został nowym liderem rankingu zaufania

Mateuszowi Morawieckiemu ufa 45,8 procent ankietowanych. Na drugim miejscu, z niewiele gorszym wynikiem uplasował się Andrzej Duda, któremu ufa 44,9 procent badanych. Prezydent i premier to jedyni politycy, którzy w badaniu uzyskali więcej głosów poparcia, niż wskazujących na brak zaufania wobec nich. Premierowi Morawieckiemu nie ufa 40 procent przebadanych Polaków, a Andrzejowi Dudzie 43,9 procent ankietowanych.

Na trzecim miejscu znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, któremu ufa 36 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 47,2 procent osób. Na czwartym miejscu, najwyższym wśród polityków opozycji, znalazł się Donald Tusk. Byłemu premierowi ufa 35 procent badanych, a nie ufa 53,3 procent. Drugim politykiem opozycji z najwyższym wynikiem jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL zajął siódme miejsce z zaufaniem na poziomie 31,9 procent. Jest to wzrost poparcia aż o 6,1 procent w porównaniu do poprzednich badań. Z kolei duży spadek zaufania obserwowany jest wobec Beaty Szydło, której ufa o 3,5 procent mniej osób niż w poprzednim badaniu. Obecnie eurodeputowanej PE nie ufa 53,4 procent badanych, a ufa około 34,7 procent ankietowanych.

W czerwcowym sondażu IBRiS-u najwyższym zaufaniem cieszył się wtedy Andrzej Duda, któremu ufało 47 procent badanych. Na drugim miejscu znalazł się premier Mateusz Morawiecki, a na kolejnym była premier Beata Szydło. Tym politykom ufało kolejno 44,6 procent i 38,3 procent respondentów ankiety. Z kolei w majowym sondażu zaufania przeprowadzonym przez "SE" największym zaufaniem cieszył się Donald Tusk. Zaraz za byłym premierem uplasowali się Andrzej Duda oraz Mateusz Morawiecki. Ta trójka polityków pojawiała się najczęściej w czołówce rankingów zaufania w Polsce. Tym razem jednak bardzo dobry wynik zanotował Jarosław Kaczyński, który w majowym rankingu zajął czwarte miejsce razem z liderem ugrupowania Wiosna Robertem Biedroniem.

Najnowszy sondaż wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na dobry wynik w jesiennych wyborach parlamentarnych. PiS to do tej pory jedyne ugrupowanie, które ustaliło "jedynki" na swoich listach w 41 okręgach.

Więcej o: