Trzeci raz nie wystawili Beaty Szydło. Kandydowała Lucia Nicholsonova. Wynik? 38:14

Nie Beata Szydło, a Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została szefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim.

O tym, że Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova ma być kandydatką frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na szefową komisji zatrudnienia poinformowała w czwartek rano korespondentka TOK FM Magda Paciorek. 

Posiedzenie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych zaczęło się o 10.00. Niedługo później poinformowano o wyborze Lucii Durisz Nicholsonovej. Dostała 38 głosów. 14 osób było przeciw, 3 się wstrzymały. 

- Słowaczka przyznała, że o nominacji swojej frakcji dowiedziała się dopiero dzisiaj rano - podała Magda Paciorek.

Parlament Europejski. Przegrana Beaty Szydło

Wcześniej kandydatką na szefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim była Beata Szydło, ale przegrała dwa głosowania. Kandydatura została odrzucona głosami centrolewicy.

Zgodnie z ustaleniami parlamentarnymi komisja zatrudnienia powinna powiem przypaść konserwatystom. Politycy PiS źle znieśli przegraną. Jak reagowali? Widać w poniższym materiale: 

Zobacz wideo

TVN24 podawała, że kandydatura Szydło może być przez konserwatystów wysunięta po raz trzeci. Skutkowałoby to jednak wystawieniem kontrkandydata. "Wspólne stanowisko w tej sprawie przyjęły frakcje socjaldemokratów, liberałów i zielonych - wynikało z informacji korespondenta TVN24. Członkowie wszystkich tych frakcji głosowali już dwukrotnie przeciwko Szydło" - pisał portal tvn24.pl.

Lucia Durisz Nicholsonova - kim jest nowa przewodnicząca komisji zatrudnienia w PE?

Lucia Durisz Nicholsonova - wcześniej dziennikarka telewizyjna - zaangażowała się w politykę i startowała w wyborach z ramienia liberalnej, eurosceptycznej partii Wolność i Solidarność. Zdobyła mandat poselski. Od 2010 pełniła funkcję sekretarza stanu w resorcie pracy, spraw społecznych i rodziny. Jest zapaloną rowerzystką. 

Pierwsze przemówienie Nicholsonova wygłosiła po słowacku, ale zapowiedziała, że następne będą już po angielsku. "Mówi po angielsku bardzo sprawnie - uczyła się języka m.in w Kanadzie" - poinformowała Magda Paciorek z TOK FM.

Więcej o: