Prezes NFZ Andrzej Jacyna złożył rezygnację. "Gazeta Prawna": Wielokrotnie krytykował rząd

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna złożył rezygnację - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Rzecznik prasowa resortu Sylwia Wądrzyk-Bularz potwierdziła, że wniosek w tej sprawie trafił do ministerstwa.
Zobacz wideo

Andrzej Jacyna w latach 1999-2001 był dyrektorem Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, a następnie dyrektorem Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Od maja 2005 roku do marca 2008 roku pracował jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W latach 2008-2012 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Od 1 lutego 2016 r. był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych oraz od 14 marca 2016 roku pełniącym obowiązki prezesa NFZ. 15 czerwca 2018 roku został powołany na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powody decyzji Jacyny nie są znane, ale - jak wyjaśnia "Gazeta Prawna" - dotychczasowy szef NFZ wielokrotnie krytykował ministra zdrowia i cały rząd. Był też krytyczny wobec lekarzy rodzinnych i środowiska rezydentów, o których mówił m.in., że "trzeba zrobić porządek z tym towarzystwem". W artykule zaznaczono jednak, że kompetencje Jacyny były dobrze oceniane przez większość środowiska lekarskiego.

Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, rekomendował on Jacynę premierowi Mateuszowi Morawieckiego na stanowisko doradcy. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Prezes NFZ Andrzej Jacyna złożył rezygnację. "Gazeta Prawna": Wielokrotnie krytykował rząd
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 27 razy 23

  Czy lapanka na nastepnego samobojce juz sie rozpoczela?
  Moze oborowa szydlo? W Unii jej nie chca, bo nic nie umie - wiec na odcinku "zdrowia" sie dobrze sprawdzi, klepanie zdrowasiek opanowala dostatecznie z kurduplowym wyroznieniem.

 • indan

  Oceniono 15 razy 15

  I bardzo dobrze im gorzej rządowi "podłej zmiany" tym lepiej, niech szukają następcy, może sprzątaczka się nada.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 14 razy 14

  Czy Państwo wiedzą,że firmy farmaceutyczne działające w polsce,w ub.roku zarobiły 39 mld.złotych?Choć nasze leki w porównaniu z cenami np.niemieckimi to 30 % tańsze. Dlaczego te hieny chca zarabiac jeszcze więcej,wyprowadzając z naszych hurtowni z naszego Kraju do Niemiec i dalej?CBA i ABW spią,ścigaja od 5 lat opozycję,bo sa wybory? SKANDAL,nie ma już Państwa. Kaczorze obudż się!

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 13

  wkurzył się, bo tak dużo płacimy, za tak mało, czy tak mało, za tak dużo

  oto jest pytanie

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy 12

  Coś się zaczyna chwiać OPOKA.

 • arreis65

  Oceniono 14 razy 12

  jest super, jest supr - więc o co mu chodzi :-)))

 • oloros11

  Oceniono 10 razy 10

  mowil przede wszystkim o tym ze pieniądze na sluzbe zdrowia sa niewystarczające , ze system tzw sieci szpitali to pozorowanie reform, podobnie jak wszystkie tzw programy walki z nowotorami bez pieniędzy - i wiele innych rzeczy - a my kupujemy F 35 no i o czym tu w ogole mowic

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 9 razy 9

  Rząd należy krytykować,a nie bić brawa na konwencjach. Rząd bez opozycyjnej krytyki,staje się tyranią..zakochaną w sobie. Ludzie obudżcie sie,za rok będzie już za póżno.

 • hipo krater

  Oceniono 9 razy 9

  Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX