PiS szczodrze obdarza Kościół. W trzy lata parafie dostały ponad 2000 ha nieruchomości

Od 2015 r. do 2018 r. parafiom w całej Polsce Ministerstwo Rolnictwa przekazało ponad 2,2 tysiące hektarów nieruchomości. W wykazie resortu nie ma wartości działek, ale jeśli przyjąć średnią cenę gruntu w Polsce, PiS w trzy lata mógł oddać Kościołowi ziemie warte 100 milionów złotych.
Zobacz wideo

Przekazane w latach 2015-2018 r. działki znajdowały się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. O to, ile gruntów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało kościołom i związkom wyznaniowym, w maju poprzez interpelację pytał poseł PO Piotr Misiło. Z informacji udzielonej przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wynika, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie "Kościołom, związkom wyznaniowym oraz innym podmiotom o charakterze religijnym" nieruchomości o powierzchni 2214 hektarów.

W dalszej części odpowiedzi dowiadujemy się, że w latach 2015-2018 działki też sprzedawano. Chodzi dokładnie o cztery nieruchomości o łącznej powierzchni 1,2 ha i wartości ponad 250 tys. zł.

Z zestawienia wynika, że KOWR sprzedał działkę o powierzchni 0,44 ha parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie za 61,7 tys. zł. Za 1,7 tys. zł nieruchomość kupiła parafia Andrzeja Apostoła w Rożnowicach (0,1 ha), z kolei kościołowi św. Mikołaja w Dzierzbicach sprzedano działkę o pow. 0,5 ha za 53,8 tys. zł. Ze wszystkich sprzedanych działek Skarb Państwa dostał najwięcej od Świadków Jehowy, których wspólnota za grunt w Bartoszycach (0,17 ha) zapłaciła KOWR 133 tys. zł.

Przy gusowskiej średniej to 100 milionów zł

Ośmiostronicowy wykaz (TUTAJ całość) oddanych za darmo działek zbiera informacje z całej Polski. Najwięcej gruntów trafiło do parafii św. Jakuba Apostoła (gm. Wąbrzeźno, woj. kujawsko-pomorskie). KOWR oddał kościołowi pięć działek o powierzchni ponad 100 hektarów. Na 35 pozycji z kolei znajduje się informacja o przekazaniu we współwłasność 12 zachodniopomorskim parafiom gruntów o łącznej powierzchni 180 ha.

W zestawieniu nie ma podanej wartości przekazanych działek i nie jesteśmy w stanie jej wyliczyć. Jeśli jednak przyjąć średnią cenę gruntów według GUS (46,8 tys. zł za hektar w marcu 2019 r.), przez trzy lata PiS mógł przekazać kościołom nawet 101 mln zł.

Przekazywanie Kościołowi gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie jest czymś nowym, z informacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że od powstania Agencji Nieruchomości Rolnej (teraz KOWR) do maja 2019 r. "kościelnym osobom prawnym" nieodpłatnie przekazano ponad 90 tys. hektarów. 

Dofinansowania z Ministerstwa Środowiska

Warto zauważyć, że Misiło wystosował pytania do wszystkich resortów. W większości przypadków odpowiedź brzmi: ani resort, ani podległe mu jednostki nie przekazywały nieruchomości i innych dóbr. Wciąż nie ma odpowiedzi z ministerstw: sprawiedliwości, infrastruktury i zdrowia. 

Z kolei Ministerstwo Środowiska poinformowało o dofinansowaniach, które przekazało kościołom. Prawie dwa miliony trafiły do Caritasu Diecezji Kieleckiej na "termomodernizację obiektów Caritas wraz z instalacją solarną i fotowoltaiki". Resort ponadto przyznał:

 • 153,4 tys. zł Diecezji Łomżyńskiej - Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup na "Przygotowanie, wyprodukowanie i wyemitowanie cyklu audycji o charakterze edukacyjnym 'Ekokwadrans' i 'Sygnały natury'",
 • 129 tys. Fundacji Niedziela na opracowanie " 3 dodatków tematycznych w tygodniku
  'Niedziela'",
 • 213 tys. zł Diecezji Łomżyńskiej - Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup na kolejny cykl 16 audycji "Ekokwadrans",
 • 313 tys. zł fundacji Lux Veritatis na cykl 9 audycji telewizyjnych,
 • 118 tys. zł Instytutowi Gości Media na dwa dodatki tematyczne w tygodniku "Gość Niedzielny",
 • 118 tys. zł Poligrafii Redemptorystów na książkę "Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si".
Więcej o:
Komentarze (382)
PiS szczodrze obdarza Kościół. W trzy lata parafie dostały ponad 2000 ha nieruchomości
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 84 razy 78

  a od kiedy to w kościele o bozię chodziło

  władza, kaska, ziemie i różowe tyłki ministrantów, suwerenie

 • c.t.k

  Oceniono 45 razy 43

  Mam zaoszczędzone 25,48 złotych. Chciałbym kupić dużą działkę budowlaną.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 45 razy 43

  Oto tajemnica wiary KASA I HEKTARY!!!

 • sebastan

  Oceniono 39 razy 37

  To jest jakaś masakra, to jest masakra na Polsce, na budżecie, to jest nie do odwrócenia dziesiątki lat, setki lat. Po co jeszcze tym pasożytom więcej? Do wiary? Gdzie tu jest wiara, gdzie Bóg? Ludzie, czy Wy tego nie widzicie? Nikt Wam nie zabrania wierzyć, sam czasem wierzę, ale czarni są jak rak, do spóły z ich żywicielem z Nowogrodzkiej. Macie pojęcie, ile nam za to wszystko przyjdzie zapłacić? Macie pojęcie, że roczne wydatki na 500+ to więcej, niż koszt wszystkich autostrad, jakie mamy? A to trzeba bulić co rok! I jeszcze czarni do tego wysysają Was, Państwo, jakieś deale z rządzącymi! Winnym tego syfu należy się chłosta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX