Aleksander Kwaśniewski ostrzega lewicę: "To powtórzenie błędów Millera i Palikota"

Wybory Parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski ostrzega opozycję przed zbyt długim formowaniem koalicji. Były prezydent zapowiada, że jest to prosta droga do powtórzenia błędów poprzednich lewicowych polityków.
Zobacz wideo

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że przedłużające się negocjacje partii opozycyjnych mogą przełożyć się na zły wynik koalicji w wyborach. Do tej pory nie wiadomo m.in. tego, czy Platforma Obywatelska będzie chciała stworzyć jeden blok z lewicowymi ugrupowaniami.

Wybory Parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski: Póki PO nie powiedziała, że nie chce SLD, trzeba czekać 

Były prezydent zachęcił polityków lewicy, by spokojnie czekali na decyzje Platformy Obywatelskiej. - Póki PO nie powiedziała, że nie chce SLD, trzeba czekać. Jeśli zapadnie inna decyzja, trzeba budować koalicję z Wiosną i Razem. Tym samym Aleksander Kwaśniewski odniósł się do słów szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, który zapowiedział, że w czwartek rozpocznie budowę bloku lewicowego, nawet jeśli do tej pory PO nie zdecyduje o swoim starcie w wyborach. - Jeżeli ten projekt zostanie rozbity przez ludzi nierozsądnych, w czwartek sam zacznę tworzyć blok lewicowy - powiedział Czarzasty.

Aleksander Kwaśniewski przypomniał także lewicowy sojusz z 2015 roku. - Budowanie koalicji trzy miesiące przed wyborami to droga do powtórzenia błędu Leszka Millera i Janusza Palikota. Oni za późno zaczęli - mówił były prezydent Polski. Wtedy Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił połączyć się w koalicję z Twoim Ruchem. Decyzja ta zapadła w sierpniu, a wybory miały miejsce w październiku. Wtedy lewicowej koalicji udało się zdobyć 7,55 procent głosów - o pół procent za mało by dostać się do Sejmu. 

Jak będzie nowa Koalicja Obywatelska?

Rozmowy między liderami opozycyjnych ugrupowań trwają od kilku tygodni. W dalszym ciągu nie wiadomo z kim Platforma Obywatelska zdecyduje się stworzyć koalicję. Decyzja ta ma zapaść jeszcze w czwartek  podczas posiedzenia zarządu PO. W rozmowie w TOK FM poseł Krzysztof Brejza przyznał, że "Grzegorz Schetyna i politycy PO na głowie stają od tygodni, żeby zbudować silny projekt opozycyjny, na wzór tego, który był w maju, i na głowie staje, żeby z tych 38 procent zrobić ponad 40 procent".

Na razie Koalicję Obywatelską tworzą Platforma, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Do szerokiej koalicji miały przystąpić także PSL i ugrupowania lewicowe (Wiosna, SLD, Partia Razem), jednak takie rozwiązanie zostało odrzucone przez Polskie Stronnictwo Ludowe. 

Więcej o: