Aleksander Kwaśniewski ostrzega lewicę: "To powtórzenie błędów Millera i Palikota"

Wybory Parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski ostrzega opozycję przed zbyt długim formowaniem koalicji. Były prezydent zapowiada, że jest to prosta droga do powtórzenia błędów poprzednich lewicowych polityków.
Zobacz wideo

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że przedłużające się negocjacje partii opozycyjnych mogą przełożyć się na zły wynik koalicji w wyborach. Do tej pory nie wiadomo m.in. tego, czy Platforma Obywatelska będzie chciała stworzyć jeden blok z lewicowymi ugrupowaniami.

Wybory Parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski: Póki PO nie powiedziała, że nie chce SLD, trzeba czekać 

Były prezydent zachęcił polityków lewicy, by spokojnie czekali na decyzje Platformy Obywatelskiej. - Póki PO nie powiedziała, że nie chce SLD, trzeba czekać. Jeśli zapadnie inna decyzja, trzeba budować koalicję z Wiosną i Razem. Tym samym Aleksander Kwaśniewski odniósł się do słów szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, który zapowiedział, że w czwartek rozpocznie budowę bloku lewicowego, nawet jeśli do tej pory PO nie zdecyduje o swoim starcie w wyborach. - Jeżeli ten projekt zostanie rozbity przez ludzi nierozsądnych, w czwartek sam zacznę tworzyć blok lewicowy - powiedział Czarzasty.

Aleksander Kwaśniewski przypomniał także lewicowy sojusz z 2015 roku. - Budowanie koalicji trzy miesiące przed wyborami to droga do powtórzenia błędu Leszka Millera i Janusza Palikota. Oni za późno zaczęli - mówił były prezydent Polski. Wtedy Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił połączyć się w koalicję z Twoim Ruchem. Decyzja ta zapadła w sierpniu, a wybory miały miejsce w październiku. Wtedy lewicowej koalicji udało się zdobyć 7,55 procent głosów - o pół procent za mało by dostać się do Sejmu. 

Jak będzie nowa Koalicja Obywatelska?

Rozmowy między liderami opozycyjnych ugrupowań trwają od kilku tygodni. W dalszym ciągu nie wiadomo z kim Platforma Obywatelska zdecyduje się stworzyć koalicję. Decyzja ta ma zapaść jeszcze w czwartek  podczas posiedzenia zarządu PO. W rozmowie w TOK FM poseł Krzysztof Brejza przyznał, że "Grzegorz Schetyna i politycy PO na głowie stają od tygodni, żeby zbudować silny projekt opozycyjny, na wzór tego, który był w maju, i na głowie staje, żeby z tych 38 procent zrobić ponad 40 procent".

Na razie Koalicję Obywatelską tworzą Platforma, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Do szerokiej koalicji miały przystąpić także PSL i ugrupowania lewicowe (Wiosna, SLD, Partia Razem), jednak takie rozwiązanie zostało odrzucone przez Polskie Stronnictwo Ludowe. 

Więcej o:
Komentarze (166)
Aleksander Kwaśniewski ostrzega lewicę: "To powtórzenie błędów Millera i Palikota"
Zaloguj się
 • gromek1

  Oceniono 34 razy 26

  "Decyzja ta zapadła w sierpniu, a wybory miały miejsce w październiku. Wtedy lewicowej koalicji udało się zdobyć 7,55 procent głosów - o pół procent za mało by dostać się do Sejmu. "

  Zdecydowało wystawienie w prezydenckich wyborach lali w halce. Gdyby Miller nie dostał drugiego wysiewu hormonów i nie promował tego pustaka spokoinie 8% by zdobyli.

 • def11

  Oceniono 47 razy 21

  Panie prezydencie Kwaśniewski najwyższa pora by bardziej zaangażować się w kampanię wyborczą, wszystkie ręce na pokład. Polska sama się nie obroni przed kontynuacją podłej zmiany.

 • ktos_z_kosmosu

  Oceniono 33 razy 17

  Do was alfala i proteusz 33.
  1 - SLD już od dawna nie są komuchami, to prounijni demokraci. Większymi komuchami od nich jest dziś PiS i część PO, z tym, że ta część demokratyczna PO, jest odsunięta do drugiego szeregu.
  2 - Mało wiecie o Polakach i ich prawdziwych preferencjach politycznych.

 • feminus

  Oceniono 24 razy 12

  Olek, nie kasandruj, tylko zaglosuj na lewice!
  Ziarnko do ziarnka a zbierze sie miarka!

  Ty lepiej lobbuj, aby wywalic do kosza te niesprawiedliwa metode D’Hondta i prog piecioprocentowy!
  Pisowi i Platformie oczywiscie nie zalezy na zmianach w tej sprawie...
  No ale tu chodzi o nas, o miliony obywateli, ktorych glos jest ignorowany!
  Gdyby to zostalo wreszcie zalatwione, nikt w taki nachalny sposob nie wytykalby nam, ze mamy czelnosc miec swoj zindywidualizowany poglad i glosowac wedlug niego.
  Wyborca powinien glosowac zgodnie ze soba, a nie jakas niedorzeczna matematycza kalkulacja na tzw. "mniejsze zlo".
  Sorry, nie mam zamiaru glosowac na jakis sztuczny twor, ktory w gruncie rzeczy ma w powazaniu moje potrzeby!
  Dlatego ogromnie sie ciesze, ze jednak tak to wszystko sie ulozylo.
  I na liscie lewicy bede mogla co jedynie wybierac pomiedzy wiekszym dobrem.

  Prosze, glosujmy na lewice!
  W kupie sila! 💪(Jak mawia mucha, czy jakos tak 😉)

 • alex123

  Oceniono 15 razy 11

  potrzeba nowych , młodych nazwisk na listach SLD. ..... oraz dobry, świecki program, oraz charyzmatycznych przywódców, i proszę zmieńcie rzecznika SLD !

 • suzuya

  Oceniono 19 razy 7

  Po co Schetynie SLD. Lewicowe skrzydło "obgoni" Nowacką, za 5-6 mandatów, a tak musiałby oddać SLD z 30% miejsc biorących...

 • urian

  Oceniono 8 razy 6

  Panie Prezydencie Kwaśniewski, jest Pan mądrym człowiekiem, niech Pan wytłumaczy Czarzastemu żeby nie popełniał błędu jak poczynił z Millerem. To nazwisko Millera było powodem przegranej Koalicji w Eurowyborach. Na listach Lewicy nie może być nazwisk takich jak Dyduch, janik, Senyszyn, Kalisz, Jaskiernia i innych kojarzących się z PZPR. Jeśli się pojawia nawet na ostatnich miejscach to Lewica przegra z kretesem, a PiS będzie rządził samodzielnie przez następne 4 lata. Niech Pan to powie publicznie to nie ośmiela sie zignorować Pana słów.

 • jami100

  Oceniono 10 razy 6

  Kwaśniewski, chyba masz zaniki pamięci
  Palikot w pierwszych wyborach osiągnął duży sukces, ale potem sam się wykończyl i nic już nie mogło go uratować. Żadne koalicje nie mają tu nic do rzeczy.
  Teraz koalicje trzeba tworzyć na bazie programów , a nie zlepka za wszelką cenę.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 8 razy 6

  Jak długo stać pod drzwiami i czekać p.Prezydencie? Schetynie nie ufać,bo to kaczysta pod płaszczykiem PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX