Patryk Jaki pyta von der Leyen o zakończenie "żenujących politycznych działań wobec Polski"

- Szanowna pani minister, (...) czy zamierza pani zakończyć te żenujące polityczne działania wobec Polski z art. 7 - zapytał Patryk Jaki Ursulę von der Leyen podczas dyskusji nad jej wyborem na przewodniczącą Komisji Europejskiej.
Zobacz wideo

Ursula von der Leyen, którą PiS niedawno poparło jako kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej, zapowiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że nie dopuści do kompromisów, jeśli chodzi o poszanowanie zasad praworządności. - Europejczycy bardzo mocno walczyli o wolność i niepodległość. Zasada praworządności to najlepsze narzędzie, aby bronić tych praw i chronić najsłabszych w naszej Unii - powiedziała. 

Jaki pyta von der Leyen o stosowanie wobec Polski art. 7

Wypowiedzią tą Ursula von der Leyen najwyraźniej sprowokowała Patryka Jakiego, europosła PiS, do poruszenia kwestii działań UE wobec Polski z artykułu 7, zgodnie z którym Polska może być ukarana za naruszenie unijnych wartości, a dokładnie zasady praworządności. Jaki nazwał tę procedurę "upokarzającą".

- Ktoś zadecydował, że jest to legalne, gdy np. sędziowie akceptują okradanie ludzi z ich majątków. A z drugiej strony to jest jednak jednak nielegalne, kiedy zwracamy ludziom wpływ na system wymiaru sprawiedliwości - stwierdził i poprosił, aby europosłowie wskazali jedno rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez PiS, a które nie jest stosowane przez inne państwo członkowskie. - Zawsze pada ta sama odpowiedź. Jest to cisza, po prostu milczenie - mówił Patryk Jaki.

- Szanowna pani minister, właśnie dlatego zapytuję, czy zamierza pani zakończyć te żenujące polityczne działania wobec Polski z art. 7? - zakończył swoją wypowiedź europoseł PiS.

Więcej o: