Andrzej Duda o działaniach Komisji Europejskiej ws. reformy sądownictwa w Polsce: To forma opresji

Andrzej Duda powiedział, że z "ubolewaniem" postrzega działalność Komisji Europejskiej, dotyczącą zmian w polskim wymiarze. Prezydent stwierdził, że KE nie ma "traktatowego tytułu", by ingerować w polski system sądowy. - Traktuje to jako formę opresji wobec Polski - powiedział prezydent.
Zobacz wideo

Wątek reformy sądownictwa pojawił się podczas wspólnej konferencji Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. - Z ubolewaniem postrzegam zachowanie Komisji Europejskiej od pewnego czasu. Ustrój wymiaru sprawiedliwości nie jest sprawą wspólnotową, tylko jest sprawą indywidualną państwa członkowskiego i instytucje europejskie w żaden sposób nie powinny w to ingerować - powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda o działaniu Komisji Europejskiej: Forma opresji

- Mówiąc szczerze, nie mają ku temu żadnego traktatowego tytułu, więc to zachowanie ze strony komisji od samego początku traktuje jako formę opresji wobec Polski. Mam nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane - dodał.

Gitanas Nauseda pytany był, czy Litwa poprze ewentualne sankcje KE wobec Polski, spowodowane zmianami w polskim sądownictwie. - Przede wszystkim przed potępianiem powinniśmy się dobrze zapoznać z sytuacją - powiedział Nauseda. - Myślę., że decyzja Polski była zmotywowana chęcią zwalczania korupcji i zjawisk nomenklaturowych w systemie sądowym - dodał.

Jak podnosił prezydent Litwy, "strona Polska reaguje" na decyzje Komisji Europejskiej i jest gotowa do współpracy. - Nie powinniśmy iść drogą sankcji, ale drogą lepszego wzajemnego zrozumienia - powiedział.

Więcej o: